خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۳۹۷ساعت : ۲۰:۱۶کد مطلب: 7869

وضعیت بحرانی منابع آب در ۷۰سال گذشته بی‌سابقه بوده است

فرماندار ویژه کاشان در نشست  شورای حفاظت از منابع آب شهرستان با اشاره به وضعیت بحرانی آب در کشور، گفت:…

فرماندار ویژه کاشان در نشست  شورای حفاظت از منابع آب شهرستان با اشاره به وضعیت بحرانی آب در کشور، گفت: برابر آمار و گزارشات منتشره، وضعیت بحرانی منابع آب در ۷۰سال گذشته بی‌سابقه بوده و نیازمند عزمی همگانی برای مدیریت و پشت سر گذاشتن سال جاری با کمترین میزان خسارت است.

وی مدیریت آبیاری در بخش کشاورزی به عنوان مصرف‌کننده کلان منابع زیرزمینی را ضروری دانسته و افزود: متاسفانه برخی برای حفظ مالکیت خود بر اراضی کشاورزی بویژه در اطراف شهرها بدون هیچ‌گونه برداشت مفید و مثمر ثمری اقدام به آبیاری می‌کنند، بنابراین شناخت راه‌کارهای حقوقی حفظ مالکیت اراضی و جلوگیری از هدر رفت آب در این بخش یکی از اولویت‌های اساسی شورای حفاظت از منابع آب شهرستان است.

مومنیان در ادامه و با تاکید بر تسریع در عملیات نصب کنتورهای هوشمند بر روی کلیه چاه‌های کشاورزی، این اقدام را یکی از ابزارهای کارآمد در کنترل برداشت آب‌های زیرزمینی و در نتیجه مدیریت منابع آب برشمرد.

فرماندار با یادآوری توافقات اولیه بین شهرداری و شرکت آب و فاضلاب کاشان در خصوص تهاتر سهمیه آب زیرزمینی شهرداری کاشان با پساب فاضلاب شرکت آبفا، خواستار تعیین تکلیف قطعی و نهایی توافقات صورت گرفته شد.

رئیس شورای حفاظت از منابع آب شهرستان کاشان با اشاره به احتمال بروز شرایط اضطراری در تابستان پیش‌رو، اظهار داشت: در شرایط اضطرار کلیه منابع آبی شهرستان اعم از چاه‌های در اختیار دانشگاه‌ها، شهرداری‌ها، پادگان‌ها و.. در اختیار ستاد بحران شهرستان قرار گرفته و در این خصوص کلیه دستگاه مکلف به همکاری هستند. هرچند امیدواریم با اصلاح و تغییر الگوی مصرف و همکاری عموم مردم، شاهد کمترین اعمال محدودیت‌ها در بهره‌برداری از منابع باشیم.

فرماندار در پایان این نشست، تغییر الگوی کشت و اجرای طرح های آبیاری نوین را ثمره اقدامات و سیاست‌های اصولی دولت تدبیر و امید در مدیریت منابع آب کشور برشمرده و تصریح کرد: در سطح ۵۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان، آبیاری نوین و تحت فشار اجرا شده که بیش از ۳۱۰۰ هکتار آن در دولت تدبیر و امید محقق و عملیاتی شده است؛ و همچنین قریب به ۴۷۰۰ هکتار از سایر اراضی نیز توسط دولت در دست مطالعه برای ادامه اجرا است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.