خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, ۹ اسفند , ۱۳۹۷ساعت : ۱۹:۴۳کد مطلب: 13992

پاکیزگی به قیمت ریه

پاکیزگی مهم است، اما به چه قیمت؟ می‌دانستیم که صابون‌های میکروب‌کش باعث افزایش گونه‌های باکتری‌های مقاوم به داروها می‌شوند، اما…

پاکیزگی مهم است، اما به چه قیمت؟

می‌دانستیم که صابون‌های میکروب‌کش باعث افزایش گونه‌های باکتری‌های مقاوم به داروها می‌شوند، اما تحقیقات جدید نشان داده‌اند، استفاده مداوم از سفیدکننده‌ها باعث بروز بیماری‌ مزمن انسدادی ریه و بیماری‌های حاد و در برخی موارد کشنده می‌شود.

 

این تعریف به طیفی از بیماری‌های ریوی شامل آمفیزم (اتساع حباب‌‌های هوای ریه همراه با کاهش خاصیت ارتجاعی ریه‌ها)، برونشیت مزمن (التهاب نایژه‌ها) و برخی از انواع آسم گفته می‌شود.

 

 

در مطالعه‌ای در فرانسه در سال ۲۰۱۷ میلادی پژوهشگران فرانسوی دریافتند پرستارانی که دست‌کم یک بار در هفته برای پاک کردن سطوح از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کرده‌اند، ۲۴ تا ۳۲درصد بیش از بقیه پرستارانی که کمتر از این مواد استفاده می‌کنند، امکان ابتلا به بیماری‌های ریوی را دارند.

 

این خطر حتی وقتی پژوهشگران عوامل دیگری مانند سن یا سیگارکشیدن، شاخص توده بدنی و نژاد را هم درنظر گرفتند، کماکان به قوت خود باقی ماند.

 

یکی از پزشکانی که در این مطالعه شرکت کرده می‌گوید:یافته‌های ما دلیل دیگری است برای آثار مخربی که ضدعفونی‌کننده‌ها بر دستگاه تنفس انسان باقی می‌گذارند.

 

بهبود ایمنی شغلی کارکنان مراکز درمانی مانند بیمارستان‌ها، ایجاب می‌کند مسوولان سلامت هرچه‌ زودتر دستورالعمل واحدی برای تمیز و ضدعفونی کردن این مراکز تدوین کنند.

 

مطالعه مراحل دقیقی را گذراند و طی آن وضعیت ریه بیش از ۵۵هزار پرستار زن که قبل از شروع مطالعه سابقه بیماری ریوی نداشتند، بررسی و پس از ۸ سال مطالعه روی ریه این زنان، نتیجه مطالعات به کنگره بین‌المللی انجمن تنفسی اروپا ارائه شد. طی این ۸ سال، برای ۶۶۳ نفر از این افراد تشخیص بیماری مزمن انسدادی ریه داده شد.

از گروه اولیه، بیش از یک‌سوم که هفته‌ای یک بار از ضدعفونی‌کننده‌ها برای پاک کردن سطوح استفاده کرده بودند، بیش از بقیه افراد تا پایان مطالعه امکان ابتلا به این نوع بیماری را داشته‌اند.

 

محققان اعلام کرده‌اند، مواد گلاتارالدئید، سفیدکننده‌ها، پراکسید هیدروژن، الکل و ترکیبات آمونیوم چهارگانه که با نام «کواتز» هم شناخته می‌شوند، بیشترین نقش را در این میان برعهده داشته‌اند.

 

با وجود مشخص شدن بسیاری از مسائل، هنوز معلوم نیست استفاده از دستکش یا ماسک می‌تواند میزان خطر بروز بیماری را کم کند یا نه، اما توصیه می‌شود حتی‌الامکان از شکل اسپری این محصولات استفاده نشود.

 

براساس اعلام انجمن ریه آمریکا، برخی ترکیبات شیمیایی در تمیزکننده‌ها مانند محلول‌های آمونیاک یا سفیدکننده‌ها دلیل بروز برخی مشکلات تنفسی شناخته شده‌اند. علاوه بر این، ترکیب محلول حاوی ترکیبات آمونیاک با ترکیبات سفیدکننده می‌تواند گازی خطرناک تولید کند که در صورت تنفس کشنده باشد. اگرچه موضوع این مطالعه کارکنان بخش درمانی بوده‌اند که با مواد ضدعفونی‌کننده تماس داشتند، اما بنا بر آنچه گفته شد، این انجمن و سایر نهادهای مربوط به مردم توصیه می‌کنند خود را حتی‌الامکان در معرض این مواد قرار ندهند.

مطالعه بر تاثیر مواد پاک‌کننده بر پرستاران تمرکز داشته است، اما این موضوع به این معنی نیست که بقیه مردم مثلا کسانی که در خانه‌های خود از این مواد استفاده می‌کنند، از تاثیرات مخرب در امان هستند.

 

پژوهشگران عقیده دارند، علاوه بر پرستاران، بقیه کارکنان بخش درمان و نیز افرادی که در این مراکز کار نمی‌کنند هم ممکن است با استفاده از این ترکیبات در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های ریوی قرار گیرند، کمااینکه مطالعات قبلی هم نشان داده بودند، قرار گرفتن درمعرض تمیزکننده‌ها و ضدعفونی‌کننده‌ها می‌تواند خطر بروز آسم را افزایش دهد.

 

این مطالعات هنوز در مراحل ابتدایی هستند و ارتباط استفاده از این ترکیبات و بیماری‌ مزمن انسدادی ریه را نشان داده‌اند، اما درباره علت این ارتباط هنوز مورد زیادی به دست نیامده است.

باوجوداین، همین یافته‌ها برای هشدار درباره مصرف کمتر و همراه با احتیاط این محصولات کفایت می‌کند.

 

در مطالعه‌ای دیگر، پژوهشگران دانشگاه نروژ به این نتیجه رسیده‌اند استفاده مداوم از مواد شوینده، اثری معادل کشیدن ۲ پاکت سیگار بر ریه می‌گذارد.

این تحقیق روی حدود ۶هزار نفر که بیش از ۲ دهه از مواد پاک‌کننده استفاده کرده بودند، انجام شد.

 

متوسط سنی این افراد در زمان تحقیق ۳۴ سال بود و درنهایت پژوهشگران به این نتیجه رسیدند وضعیت ریه زنانی که مرتب در مجاورت مواد شوینده هستند، مانند کارکنان خشکشویی‌ها و زنانی که روزانه ۲ پاکت سیگار می‌کشند، دچار افت عملکرد شده است.

سرپرست این مطالعه می‌گوید:درباره آثار کوتاه‌مدت مواد شوینده مانند بروز آسم، همواره مستندات خوبی وجود داشته، اما آگاهی درباره آثار بلندمدت این مواد زیاد شناخته‌شده نیست. عناصر شیمیایی شوینده که تنفس می‌کنیم، برای تمیز کردن کف‌ها و دیوارها ساخته شده‌اند، نه ریه انسان، بنابراین تعجب ندارد که باعث آسیب به بافت ریه شوند.

 

دانشمندان تصور می‌کنند و کاهش عملکرد ریه‌ها به‌دلیل تاثیر مواد پاک‌کننده بر غشای راه‌های هوایی بوده است.

ترس دانشمندان این است که مواد شیمیایی شوینده‌ها با ایجاد تاثیرهای مخرب تدریجی، روز به‌روز با بالا رفتن سن، باعث افت بیشتر عملکرد ریه شوند.

به نظر آنها، باید حتی‌الامکان به جای استفاده از مواد شیمیایی از الیاف میکروفیبر و آب استفاده کرد.

 

معیار عملکرد تنفسی در این بررسی اندازه‌گیری هوایی است که شرکت‌کنندگان می‌توانستند با شدت خارج کنند.

 

بعد از آن از شرکت‌کنندگان خواسته شد با پر کردن پرسشنامه‌ای، میزان تداوم تماس با مواد شوینده را مشخص کنند. با مقایسه این دو گروه داده، معلوم شد زنانی که مدام از این مواد استفاده می‌کنند، دارای کاستی عملکرد ریه‌ها هستند.

 

بروز آسم در آنها نیز بیش از سایر افراد است. به‌نظر می‌رسد، اثر زیانبار مواد شوینده بر زنان بیش از مردان است، اما نباید فراموش کرد تعداد مردان موردمطالعه کمتر از زنان بوده است.

منبع: نیوزویک
ترجمه: مرجان یشایایی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.