خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۱۳ خرداد , ۱۳۹۷ساعت : ۲۰:۰۷کد مطلب: 8634

پایتخت کتاب، دلخوشکنک یا فرصت؟

از خبرهای قدیمی ولی همچنان داغ این‌که کاشان در اسفندماه سال گذشته از بین ۱۰ نامزد نهایی، پایتخت کتاب ایران…

از خبرهای قدیمی ولی همچنان داغ این‌که کاشان در اسفندماه سال گذشته از بین ۱۰ نامزد نهایی، پایتخت کتاب ایران شد. واکنش‌­ها به انتشار خبر متفاوت بود. بعضی خوشحال از کسب این عنوان مهم، فضای مجازی را با پیام‌­های تبریک پر کردند و بعضی هم با مطرح‌کردن سوال «چگونه می‌­شود شهری پایتخت کتاب شود در حالی‌که مردمش شناختی یک خطی از مفاخر آن ندارند؟» روی دیگر سکه را نشان دادند.

در این حیث و بیث، گزارشی از برنامه «کاشانه» مجدداً بازنشر شد که مصاحبه‌­شونده‌­های همشهری درباه کمال­‌الملک چه پرت و پلاها درباره نقاش‌­باشی دربار قاجار نمی‌­گفتند. پیشنهاد می‌­کنم این فیلم را مثل سندی تاریخی در موزه بگذاریم تا یادمان باشد در این سالیان برای اعتلای فرهنگ و دانش مردم چه کرد‌ه‌­ایم و وقتی از غربت فرهنگ و بیگانگی‌­مان با تاریخ حرف می‌­زنیم دقیقاً از چه می‌گوییم.

طرح پایتخت کتاب ایران برگرفته از الگوی پایتخت کتاب جهان «یونسکو» است. ترویج کتاب و کتاب‌خوانی با مشارکت بخش دولتی و خصوصی هر شهر هدف این طرح عنوان شده است که به صورت خودجوش و نه با ابلاغیه‌­ها و بخش‌نامه‌­های از بالا به پایین اجرا می‌­شود.

متصدیان هر شهر خودشان می‌­برند و می‌­دوزند و بالادستی‌­ها لباس خوش­‌قواره‌­تر و قشنگ‌­تر را انتخاب می‌­کنند. کاشان هم بر همین منوال با ارائه چهل طرح جهت گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی -که البته تا به این لحظه مشروح این چهل طرح منتشر نشده است یا حداقل من ندیده‌­ام- توانست برگزیده چهارمین پایتخت کتاب ایران شود.

پایتخت کتاب نه یک لقب، بلکه فرصتی یک ساله است برای آن‌که یک شهر بهره‌­مند از استانداردهای فرهنگی لازم، بتواند در یک حرکت جمعی توان فرهنگی‌­اش را در حوزه کتاب تقویت و برنامه‌­هایش را در بازه یک‌ساله عملی کند.

پس دعوا بر سر شهر لایق پایتخت کتابی ایران کار بی‌خود و بی‌­ثمری است. چون اصلاً موضوعیتی ندارد و ملاک داوری؛ داشتن حداقل‌­های فرهنگی و توان اجرایی به اضافه برنامه‌­ای است که به دبیرخانه تهران ارسال می‌­شود.

مصطفی جوادی مقدم، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان پیشتر خبر از مطلوب‌بودن شاخص‌­­های فرهنگی مثل تعداد کتاب‌فروشی‌­ها، میزان فروش کتاب و عناوین چاپی در شهر کاشان داده است.

چون طرح پایتخت کتاب متعلق به شهر است، بنابراین پای شهرداری هر شهر به وسط می­‌آید و این شهردار است که باید هم‌ پای طرح پیشنهادی را امضا کند، هم پای عملی‌کردنشان بایستد. بنابراین متولی و مجری پایتخت کتاب، سازمان شهرداری و شخص آقای شهردار است. اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر جایگاه پیشنهاددهنده و سیاست‌­گذار را دارد.

خوشبختانه شورای اسلامی شهر و شهرداری با وقوف به اهمیت کتاب و ضرورت گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی از این طرح حمایت کرده‌­اند. امید که انگیزه و شور آغازین تا پایان هم ادامه یابد.

می‌­گویند اهل فهم مغلوب ظواهر نیستند و به باطن چیزها توجه دارند. خوب است ما هم گول نام و عنوان پرکبکبه و دبدبه پایتخت کتاب ایران را نخوریم. خوشحالی واقعی روزی خواهد بود که به برکت این فرصت و به همت مسئولان صاحبِ وسعت دید، از تمام توان انسانی و سازمانی، فکری و اجرایی و فرهنگی و هنری شهر برای نهادینه‌کردن رسم کتاب‌خوانی و کتاب‌­دوستی استفاده شود. اگر چه این امر به تام و تمام محقق نمی‌­شود، اما حداقل می­‌توانیم امیدوار باشیم که در پایان امسال به لحاظ کمی و کیفی به وضعیتی بهتر و پویاتر از سال­‌های پیش رسیده‌­ایم.

خیلی خوب است که در سال پایتخت کتاب،­ تریبون‌­ها را گاهی از سمت مسئولان به سوی اهالی کتاب بچرخانیم تا صدای ضعیف‌ِشان را رساتر از هر زمان دیگری بشنویم. بهای بیشتری به اهالی فرهنگ و ادب شهر و آثارشان بدهیم، شاید به این شکل دین‌مان را به حق‌­داران بر فرهنگ و ادب ادا کردیم.

از سوی دیگر انتظار می‌­رود همه کسانی که قلبشان برای شهر و فرهنگش می­‌تپد قدر این فرصت را دانسته و به گونه‌­ای عمل نکنند که گویی پایتخت کتاب صرفاً به سازمان و گروه خاصی تعلق دارد. لطفاً از کوتاهی‌­ها دلسرد نباشید چرا که تحقق کارهای بزرگ حمایت عموم را می­‌طلبد.

سخن آخر این‌که جلب حمایت عموم ممکن نشود مگر با تلاش مسئولان و بزرگان شهر در رفع تنگناها و دراز کردن دست‌شان به سوی دغدغه‌­مندان.
مهدیار زمزم ــ منتشرشده در دوهفته‌نامه سیلک کاشان

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.