خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, ۲۴ آبان , ۱۳۹۷ساعت : ۲۲:۲۵کد مطلب: 11756

پدیدآورندگان حمایت می‌شوند

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای رفاه حال پدیدآوردگان فرآیندی پی‌گیری می‌شود تا بتوانند مانند اهل قلم…

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای رفاه حال پدیدآوردگان فرآیندی پی‌گیری می‌شود تا بتوانند مانند اهل قلم از صندوق حمایت خدمات بهره‌مند شوند.

به گزارش ایرنا، محسن جوادی عصر چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه در نشستی خبری به مناسبت بیست‌و‌ششمین هفته کتاب ایران در کاشان افزود : ۱۵ هزار ناشر و افزون بر ۱۸ هزار نفر مولف، نویسنده، اهل قلم و تصویرگر در کشور وجود دارند که به‌دنبال حمایت از آن‌ها هستیم.

جوادی اعلام کرد: ۲۵۰ نفر از اهل قلم سال گذشته از تسهیلات بانکی بهره‌مند شدند و قرار است پرداخت تسهیلاتی برای پدیدآورندگان مصوب شود.

معاون فرهنگی وزیر اضافه کرد : نزدیک به ۱۰۶ هزار نفر نویسنده، مترجم و تصویرگر عضو صندوق حمایت از هنرمندان هستند که بحث پوشش بیمه‌ای و همچنین بیمه تکمیلی آن‌ها نیز در دست پی‌گیری است.

وی اضافه کرد: همچنین به‌رغم حذف بن رایگان از سیستم این وزارت‌خانه، اهل قلم از بن کتاب رایگان توسط موسسه خانه کتاب ایران بهره می‌برند و در زمان برگزاری نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب بین افزون بر ۱۰ هزار نفر از پدیدآورندگان بن رایگان توزیع می‌شود.

جوادی گفت: اصفهان همچنین از بیشترین جذب یارانه‌ها بهره برده و قم، خراسان رضوی و تهران در رده‌های بعدی هستند اما سمنان از نظر سرانه مطالعه در کشور جایگاه بالاتری بین استان‌ها دارد.

وی یادآور شد: استان اصفهان همچنین در ترویج کتاب‌خوانی و تشکیل باشگاه‌های کتاب‌خوانی با راه‌اندازی ۷۶۲ باشگاه در صدر قرار دارد و استان‌های بوشهر و خوزستان پس از آن قرار گرفتند.

دبیر ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب در ادامه این نشست با اشاره به رقابت نزدیک بر سر عنوان پایتختی کتاب ایران گفت: این مسابقه برنامه‌نویسی می‌تواند مزیت‌های مادی و معنوی مانند مشارکت، اعتبار و درآمد به ارمغان بیاورد، چنان‌که برخی از پایتخت‌های کتاب توانستند با استفاده از فرصت، بین ۱۰۰ میلیون تا چهار میلیارد ریال اعتبار جذب کنند.

ابراهیم حیدری افزود: برای هر شهر پایتخت کتاب به صورت مستقیم حواله ۶۰ میلیون کتاب اهدا می‌شود و همچنین ۳۰۰ میلیون ریال نیز برای راه‌اندازی دبیرخانه پایتختی کتاب در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد : برخی کتاب‌های ایرانی در کشورهای ایتالیا و آلمان فروش خوبی داشتند که این امر افزون بر امتیازهای مادی برای پدیدآورندگان ایرانی، مزیت‌های معنوی به همراه دارد.

حیدری تاکید کرد: مناطقی برای نشر اثرهای فارسی نویسندگان در برخی کشورهای همسایه رونق دارد که وضعیت چاپ کشور می‌تواند چنین خدماتی را ارائه دهد.

حیدری بیان کرد: برای ارائه این خدمات البته مشکلات قانونی و اداری وجود دارد و اکنون یکی از مشغله‌ها یافتن راهی برای گشودن فضای جهت حضور نشر ایران به زبان‌های بین‌المللی است.

بیست‌و‌ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران صبح چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه با حضور معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان استانی در کاشان آغاز شد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.