خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, ۲۵ مرداد , ۱۳۹۷ساعت : 16:07کد مطلب: 10043

پیشنهاد ثبت ملی کامو و چوگان کاشان

آئین گرامی‌داشت ثبت جهانی چوگان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس «یونسکو» با حضور «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان، رئیس…

آئین گرامی‌داشت ثبت جهانی چوگان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس «یونسکو» با حضور «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، مسئولان لشکری و مسئولان فدراسیون چوگان در مجموعه چوگان و سوارکاری فرح‌آباد تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان، در حاشیه این آیین «مرتضی والی‌زاده» مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان حاضر در دیداری با رئیس فدراسیون چوگان، طرح پیشنهاد ثبت ملی کامو و چوگان کاشان به‌عنوان یکی از مکان‌های تاریخی که ورزش کهن ۳ هزار ساله چوگان با ریشه‌ای آیینی در آن انجام می شده را ارائه و مطرح کرد.

والی‌زاده رئیس هیئت سوارکاری کاشان، همچنین با اشاره به فرمایش رهبری نظام، پیرامون حمایت از ورزش چوگان که آن‌را جزو فرهنگ ایرانی دانسته‌اند، از کارشناسان ثبت پرونده چوگان دعوت کرد تا با حضور خود در کامو و چوگان، امکان ثبت ملی این منطقه تاریخی را به جهت ورزش چوگان به عنوان قدیمی ترین بازی ورزشی گروهی جهان که به گفته مورخان، بین ایرانیان و تورانیان باستان برگزار می‌شده و در شاهنامه فردوسی هم بارها نام این ورزش باستانی آورده شده است، در دست بررسی قراردهند.

در پایان این مراسم که در مجموعه چوگان و سوارکاری فرح آباد تهران برگزار شد، نشان فدراسیون چوگان به مرتضی والی‌زاده و مهدی سقاپولادی مدیرعامل و مدیر روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان و نیز دکتر حجازیان از اساتید دانشگاه کاشان اهدا شد و مرتضی والی زاده  با ثبت یادداشت در دفتر یادبود ثبت چوگان که قرار است در موزه یونسکو نگه‌داری شود، حمایت خود را از ورزش چوگان اعلام کرد.

اجرای زنده چوگان، رژه چوگان سواران توسط ورزشکاران حرفه‌ای این ورزش و همچنین سنت دیرینه شاهنامه‌خوانی از جمله بخش‌های جانبی آئین گرامی‌داشت ثبت چوگان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس بشری یونسکو بود.

شایان ذکر است پرونده ورزش چوگان پس از ۲۰ ماه مراحل بررسی و همچنین بر اساس ۵ معیار ثبت جهانی، دارای شرایط ثبت معرفی شد و در اجلاس کره مورد تصویب نهایی قرار گرفت و پس از چین، هند، مصر وهمچنین  آذربایجان که یکی از مدعیان اصلی ثبت به نام کشور خود بوده است، پرونده چوگان بدون هیچ اعتراض و یا تبصره‌ای در این اجلاس به‌عنوان شاهکار میراث بشری شناخته شد و به نام ایران در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.