خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, 9 آبان , 1397ساعت : 18:13کد مطلب: 11472

پیشگیری ‌از ابتلا و درمان بیماری سالک

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، رعایت اصول حفاظت فردی، ممانعت از تماس پشه با بدن، مجزابودن محل زندگی انسان از…

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، رعایت اصول حفاظت فردی، ممانعت از تماس پشه با بدن، مجزابودن محل زندگی انسان از دام و رعایت فاصله مناسب در این خصوص را از موارد مهم پیشگیری از این بیماری عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل د انشگاه علوک پزشگی کاشان، دکتر سید علیرضا مروجی» گفت: همجنین استفاده از مواد دورکننده پشه هنگام استراحت و خواب در مناطق آلوده به هنگام غروب و نیمه شب و استفاده از توری و پشه‌بند مناسب نیز می‌تواند در کاهش این بیماری موثر باشد.

مروجی اضافه‌کرد: استفاده از لباس‌های آستین بلند و تا حد امکان ضخیم و نیز عدم استفاده از شلوارک، مراقبت و درمان زخم، اجتناب از رفتن به مناطق آلوده بخصوص بعد از غروب آفتاب، اجتناب از حضور خارج از منزل در مناطق آلوده به خصوص بعد از غروب و دفع بهداشتی زباله، فاضلاب و کودهای حیوانی جهت جلوگیری از مساعدشدن محیط برای زندگی پشه خاکی و سایر حیوانات از دیگر راه‌های پیشگیری از بیماری سالک است.

او، با اشاره به این‌که گزش پشه خاکی مهم‌ترین راه سرایت بیماری سالک است، افزود: پشه خاکی با خون‌خواری از موش و سگ، آلوده به انگل سالک می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه، این بیماری را انگلی و مشترک بین انسان و حیوان دانست و افزود: یک بیماری پوستی است که در اثر گزش پشه خاکی ماده و انتقال انگل سالک ایجاد و اغلب به شکل یک زخم دیده می‌شود.

وی ادامه داد: این بیماری یک بیماری عفونی پوستی، بدون درد و تب است که ضایعه آن حدود دوماه تا یک سال طول می‌کشد و پس از بهبودی جای زخم باقی می‌ماند.

مروجی، زمان گزش را از غروب آفتاب تا صبح روز بعد و فصل گزش را در کاشان و آران و بیدگل از فروردین تا آبان‌ماه اعلام کرد.

متخصصین، ضدعفونی کردن و پانسمان زخم جهت جلوگیری از عفونت ثانویه، استفاده از پمادهای موضعی تجویزشده توسط پزشکان، تزریق آمپول و کرایوتراپی زیر نظر پزشک دوره دیده را راه‌های درمان این بیماری می‌دانند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.