خانه ارتباط با ما درباره ما
جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۳۹۷ساعت : ۰۲:۳۹کد مطلب: 7798

چهار مولفه یک ارتش محبوب

عباسعلی منصوری‌آرانی*: ارتش جمهوری اسلامی ایران در آستانه چهارمین دهه پیروزی شکوهمند انقلاب همواره محل اتکا و اعتماد جامعه بوده و…

عباسعلی منصوری‌آرانی*: ارتش جمهوری اسلامی ایران در آستانه چهارمین دهه پیروزی شکوهمند انقلاب همواره محل اتکا و اعتماد جامعه بوده و در این میان، هرگز از مسیر و اهداف خود خارج نشده که به نظر می‌رسد حرکت در چارچوب اصولی و رعایت ۴ مولفه اساسی که الگو و نقشه راه ارتش است علت اصلی این مهم بوده است.

شاید یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که ارتش جمهوری اسلامی ایران در این ۴ دهه گذشته بر آن پایه حرکت کرده، اولا چارچوبی بوده که قانون اساسی برای فعالیت ارتش تبیین کرده و محوریت ارتش را ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک ارتش مکتبی و انقلابی کاملا مشخص کرده که ارتش ضمن حفظ و حراست از جغرافیا و مرزهای زمینی، هوایی و دریایی کشور، به حراست از کیان و استقلال نظام نیز بپردازد. بنابر این، تنظیم شاکله حرکتی ارتش بر مبنای قانون اساسی که مورد وفاق ملی است، بسیار حایز اهمیت است.

رهنمودهای حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری تاثیر بسزایی داشته که ارتش به ۴ مولفه اساسی توجه کند. نکته اول بحث نیروی انسانی و تعریفی است که از نیروی انسانی در ارتش جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که نیرویی متعهد، متخصص، خلاق، شجاع، پاکدست و مستقل و به‌لحاظ سیاسی متعلق به انقلاب و مردم که این شاخصه‌ای بسیار مهم است که نیروی انسانی ارتش ما را به نیرویی تبدیل کرده که مردم احساس می‌کنند می‌توانند به آن تکیه کنند و می‌تواند مورد افتخار مردم و کشور باشد.

نکته دوم در بعد استراتژی، ارتش بر مبنای دکترین جمهوری اسلامی ایران که استراتژی و دکترین بازدارندگی است، مشی خود را در همین مسیر استوار کرده و طراحی، تعریف و اجرای تاکتیک‌ها و تکنیک‌های بازدارندگی را در دستورکار خود قرار داده و متناسب با این تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها سعی کرده آموزش‌ها و افزار و تسلیحات خود را تولید کند. بنابر این نکته سوم بعد از استراتژی، همین تکنیک‌ها و تاکتیک‌هایی است که در نقشه‌راه ارتش جایگاهی کلیدی دارد.

چهارمین مولفه نیز تولید افزار، تسلیحات و تجهیزات بر مبنای این تکنیک‌ها و تاکتیک‌ها است. همگی به‌خوبی می‌دانیم منطقه ما، منطقه‌ای دارای حساسیت‌های استراتژیک و ژئوپولتیک است و شرایط سیاسی منطقه حکم می‌کند که آموزش‌ها، مانورها و رزمایش‌های ارتش و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بطور عام، به‌صورت مشترک و هماهنگ پیش ببرند و قدرت تسلیحاتی ارتش و نیروهای مسلح ما، بالاترین قدرت جهان اسلام باشد. در شرایطی که تفکر ما نسبت به کشورهای همسایه گسترش روابط است، این قدرت در خدمت جهان اسلام و موجب همدلی بیشتر با کشورهای همسایه برای برخورد با قدرت‌های تجاوزگر و مقابله با گروه‌های تروریستی است تا بتوانند بیش از پیش ثبات را در منطقه عملیاتی کنند.

بدیهی است که این قدرتمندی نیروهای مسلح به‌صورت عام و ارتش جمهوری اسلامی به صورت خاص موجب می‌شود که مسوولان بتوانند در گفت‌وگوها و مذاکرات سیاسی با قدرت تمام وارد شده و عوامل اقتصادی بتوانند اهداف خود را با صلابت جامه عمل پوشانده و در بعد فرهنگ و اجتماع نیز با سربلندی در مسیر آرمان‌ها پیش بروند.

آنچه که همین روز گذشته و در سالروز ارتش ازسوی رییس‌جمهوری مورد تاکید قرار گرفته و همواره ازجانب مقام معظم رهبری و سایر مسوولان نیز مورد توجه قرار می‌گیرد، این است که ارتش همواره محل اتکا و اعتماد مردم بوده و می‌تواند تکیه‌گاهی مطمئن برای مردم، کشورهای منطقه و جهان اسلام باشد. در این راستا، ارتش جمهوری اسلامی ایران خود را متعلق به مردم و انقلاب می‌داند و باتوجه به تاکیدات حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری تاکید داشتند که ارتش به وظیفه اصلی خود یعنی تقویت آموزش‌ها، تکنیک‌ها و تاکتیک‌ها، به‌روز کردن خود و ارتقای توان عملیاتی خود بپردازد، بدیهی است که حرکت در این مسیر، عملاً فرصتی برای آنکه ارتش بخواهد به مباحث اقتصادی و هرگونه بحثی به جز هدف اصلی خود بپردازد، باقی نمی‌گذارد و ارتش نیز هرگز با پرداختن به این امور فرعی، از وظایف اصلی خود غفلت نمی‌کند. ارتش با جدیت به این مهم توجه دارد که از هر حرکتی که ممکن است به این اقتدار خدشه وارد کند یا نگرانی در مردم ایجاد کند، از آن اجتناب کرده و همین باعث شده که محبوبیت ارتش درمیان آحاد مردم بسیار بالا باشد و مردم به معنای واقعی کلمه ارتش جمهوری اسلامی را دوست داشته باشند.

*عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم و رییس سابق دانشگاه دافوس جنگ
منبع: اعتماد

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.