خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, 12 مهر , 1397ساعت : 14:21کد مطلب: 10948

کاروان پیاده‌روی وارثان حماسه خونین اردهال راهی شد

شمار زیادی از مردم دار المومنین در حرکتی نمادین در قالب کاروان پیاده عزاداران فین کاشان راهی مشهد اردهال شدند….

شمار زیادی از مردم دار المومنین در حرکتی نمادین در قالب کاروان پیاده عزاداران فین کاشان راهی مشهد اردهال شدند.

به گزارش ایرنا، کاروان پیاده سوگ‌واران صبح پنج‌شنبه ۱۲ مهرماه بر اساس سنتی دیرینه از فین کاشان برای برگزاری آیین سنتی مذهبی قالی‌شویان عازم مسیر ۵۰ کیلومتری آستان مقدس امامزاده علی ابن محمد باقر (ع) شدند
.
هزاران نفر از مردم عزادار هر سال یک روز پیش از قالی‌شویان، سیاه‌پوش برای شرکت در آیین سوگ‌واری فرستاده حضرت امام محمد باقر (ع) در سال ۱۱۳ هجری قمری به این منطقه، راهی مشهد اردهال می‌شوند.

امامزاده علی ابن محمد باقر (ع)، برادر حضرت امام صادق (ع) با دعوت مردم فین برای ترویج دین اسلام از سوی پدر بزرگ‌وارشان به ایران ماموریت یافت که پس از سه سال تلاش سرانجام در جنگی نا برابر به همراه جمعی از یارانش در خطه اردهال کاشان شهید شد.

شهادت علی ابن محمد باقر (ع) در روز ۲۷ جمادی‌الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری برابر با ماه مهر ۵۵ سال پس از واقعه کربلا رخ داد؛ از این رو آیین سنتی مذهبی قالی‌شویان هر سال در دومین جمعه مهرماه به میزبانی مشهد اردهال، محل شهادت این امامزاده بزرگ‌وار با تشریفات خاصی برگزار می‌شود.

صدها نفر از فین کاشان به یاد آن واقعه هر ساله چوب به دست، قالی مقدس را به عنوان نمادی از پیکر مثله شده فرزند امام پنجم (ع) از خادمین آستان این امامزاده والامقام تحویل گرفته و بر دوش خود حسین حسین گویان به طرف چشمه آبی می‌برند.

عزاداران با پاشیدن آب و شستن قالی به‌صورت نمادین آن را در پناه چوب‌ها روی دست گرفته و با ندای یا حسین به سمت آستان بازمی‌گردانند و تحویل می‌دهند.

آیین سنتی مذهبی قالی‌شویان از سوی یونسکو در فهرست میراث جهانی ناملموس به ثبت رسیده و تنها آیین در حال برگزاری بر اساس تاریخ هجری شمسی است.
مشهد اردهال در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی کاشان قرار دارد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.