خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۸ساعت : ۲۱:۴۹کد مطلب: 15555

نگاهی به ماجرای اخیر در حوزه موسیقی؛

کاشان ایالت خودمختار نیست

می‌گویید رسانه سیاه‌نمایی نکند؛ این شمایید که نباید سیاه‌کاری کنید و گرنه وظیفه‌ی رسانه نمایش واقعیت‌هاست خواه سیاه و سفید یا خاکستری.

علی فلاحیان: در روزهای اخیر پخش کلیپی از نوازندگی یک گروه موسیقی در حضور شهردار و تعدادی از هنرمندان کاشان در خانه تاریخی آل‌یاسین خبرساز شد که در آن نوازنده زن گروه در پشت صحنه و دور از مردان گروه به نوازندگی می‌پرداخت.

انتشار این کلیپ در فضای مجازی با بازخوردهای متفاوت و عمدتا نکوهش‌آمیزی همراه شد و بار دیگر محدودیت‌های هنرمندان در کاشان را بر سر زبان‌ها انداخت.

در این خصوص چند نکته قابل ذکر است:

۱- آیا انتشار چنین کلیپی از سوی یک سایت کاشانی سیاه‌نمایی و خوراک‌رسانی به رسانه‌های معاند است؟

عجیب است که همچنان در مواردی که مسئولان و تصمیم‌گیران مرتکب خطایی می‌شوند و رسانه‌ها آن را پوشش می‌دهند رسانه را مقصر جلوه می‌دهند، بدون آن‌که خطای آن مسئول برجسته شود.

اینکه از یک رسانه مستقل بخواهیم خطایی را پوشش ندهد چون ممکن است دستاویز مخالفان قرار گیرد منتهای بی‌انصافی و عدم شناخت ماهیت کار رسانه‌ای است.

این چه نگاهی است که از رسانه می‌خواهد ملاحظاتی را درنظر قرار دهد که دراصل، توجه به آن و پیشگیری از تبعات ناخوشایند آن وظیفه مسئولان و مدیران اجرایی است؟

می‌گویید رسانه سیاه‌نمایی نکند؛ این شمایید که نباید سیاه‌کاری کنید و گرنه وظیفه‌ی رسانه نمایش واقعیت‌هاست خواه سیاه و سفید یا خاکستری.

 

۲- بسیاری از شهروندان می‌پرسند بالاخره تصمیم‌گیر نهایی درباره موسیقی در شهرستان کاشان کدام نهاد است؟

اداره فرهنگ و ارشاد، شورای فرهنگ عمومی، سازمان تبلیغات، شورای تأمین و فرمانداری، دفتر امام جمعه و یا نهاد دیگری؟

و چگونه است که این تصمیم‌گیری‌ها مبنای واحدی ندارد و دچار یک بام و دو هوا می‌شود؟

فلان گروه کشوری به آسانی برنامه اجرا می‌کند و گروه محلی با هزار مشکل روبرو می‌شود؛ فلان خواننده در همه جای کشور مجاز است اما راهی به کاشان ندارد؛ نوازنده زن همین گروه در کرج روی صحنه می‌رود و در شهر خودش باید به پشت صحنه رانده شود؛ یا دانشگاه کاشان در آن اقدام خبرساز بدون توجه به سیاست‌های وزارت علوم بخشنامه برای ممنوعیت اجرای زنان صادر می‌کند.

پاسخ این است که هیچ‌کدام از این نهادها تصمیم‌گیر این حوزه نیستند و این صرفا فرمانداری و اداره ارشاد است که باید مقتدرانه و بدون هماهنگی و لابی یا سروکله زدن با این و آن، قانون و سیاست فرهنگی مصوب جمهوری اسلامی و اجراشده در تمام شهرستان‌های کشور را در کاشان اجرا کند.

این امری نیست که با خواسته و سلیقه فرد یا گروهی خاص هماهنگ یا رایزنی شود.

کاشان نه ایالتی خودمختار است و نه تنها شهر مذهبی کشور.

برخی در این خصوص چنان به اشتباه افتاده‌اند و سخن‌سرایی می‌کنند که انگار مردم سایر شهرها همه مبتذل و بی‌دین و کافرند و فقط کاشان ماست که گل سرسبد گلستان دین و مذهب است.

از این خبرها نیست و اگر قرار باشد در این میان یک گروه به مذهب و سابقه و وجهه‌ی مذهبی کاشان لطمه بزند، آنهایی هستند که با این سیاستگذاری‌ها و عدم اجرای قانون و با فرستادن زنان عفیف و هنرمند این دیار به پستوها موجب وهن فرهنگ و تاریخ این شهر شده‌اند و زبان طاعنان را در مرام دینداری مردمان کاشان دراز کرده‌اند.

 

۳- هنرمندان امروز ما وارث کسانی هستند که در طول سده‌ها و هزاره‌ها موجب سربلندی و نیکنامی این شهر و تاریخ فرهنگی‌اش شده‌اند.

دور نرویم و در همین دوران معاصر ببینیم چه بسیارند هنرمندان‌مان که به اصحاب قدرت و ثروت و سیاست باج نداده‌اند و اگرچه به سنت مألوف قدر ندیده‌اند و بر صدر ننشسته‌اند، اما مسیرشان را به درستی ترسیم کرده‌اند و از آن تخطی نکرده‌اند. اما در نقد عملکرد آنان نمی‌توان مقتضیات و محدودیت‌ها را نادیده گرفت.

من نیز به عنوان یک شهروند دوست داشتم خبری که از این جلسه مخابره می‌شد اینگونه بود که وقتی چنین بی‌عدالتی نسبت به یک هنرمند زن روا داشتند سایر هنرمندان جلسه در کنارش ایستادند و اجازه این بی‌عدالتی را ندادند.

اما منصفانه نیست که بار این بی‌عدالتی را صرفاً بر دوش آنان بگذاریم و بیرون از این گود برایشان نسخه بپیچیم و توقع داشته باشیم که اندک فضا و مجالی که برای آنان فراهم شده است را خود بر هم بزنند.
بخش مهمی از این بار بر دوش ما فعالان سیاسی و رسانه‌هاست تا با فشار بر نهادهای فوق‌الذکر خواستار اجرای بدون تنازل قانون در تمامی عرصه‌ها در شهرمان باشیم و در برابر کسانی که می‌کوشند با رفتارهای فراقانونی مانع رشد و پیشرفت هنر و هنرمندان‌مان باشند بایستیم.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.