خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۶ساعت : 15:17کد مطلب: 4820

شاخص مطلوب «همدلی اجتماعی» در کاشان/ «مشکلات اقتصادی» مهم‌ترین چالش از منظر کاشانی‌ها

استاد دانشگاه کاشان از رضایت بخش بودن شاخص های کیفیت زندگی ذهنی نظیر همدلی اجتماعی و نیز قرارگیری مشکلات اقتصادی…

استاد دانشگاه کاشان از رضایت بخش بودن شاخص های کیفیت زندگی ذهنی نظیر همدلی اجتماعی و نیز قرارگیری مشکلات اقتصادی در صدر دغدغه های اجتماعی شهروندان کاشانی خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان، «محمد گنجی» در نخستین همایش ارائه پژوهش های فرهنگی اجتماعی که  با حضور مدیران شهری و مسئولان فرهنگی و اجتماعی شهرستان کاشان در فرهنگسرای مهر این سازمان برگزار شد اظهار کرد: همانگونه که در تبیین مفهوم زندگی با تعاریف مختلفی مواجه هستیم در بیان معنای کیفیت زندگی نیز، تفاسیر متفاوتی وجود دارد اما به صورت ساده تر این شاخص در واقع همان نمره ای است که به زیست و شیوه آن می دهیم.

 

وی، کیفیت زندگی را ابزاری برای برقراری عدالت در نظام شهری دانست و گفت: با این عامل، می توان میزان رسیدن مناطق مختلف را به استحقاق واقعی خود سنجید و میزان توزیع عادلانه امکانات و منابع متناسب با استعدادها را مورد بررسی قرار داد.

 

این دانشیار دانشکده جامعه شناسی دانشگاه کاشان، دو بعد کیفیت زندگی عینی  و ذهنی خاطرنشان کرد:‌ در کیفیت زندگی از نوع عینی، ظهور بیرونی شرایط زندگی مطرح است و در نوع دیگر کیفیت زندگی، ادراک و ارزیابی افراد از وضعیت زندگی شان توسط شاخص های ذهنی عنوان می شود.

 

گنجی، بالاتر از میانگین بودن شاخص کیفیت زندگی در کاشان گفت: این شاخص از نوع عینی کمی پایین تر از حد متوسط و از منظر ذهنی فراتر از مقیاس میانگین است که این امر نشان دهنده آن است که مردم این خطه، از احساس رضایت بیشتری نسبت به تحقق بیرونی و واقعیات ظاهری برخوردارند.

 

وی، همدلی اجتماعی، تعلق محله ای و هویت شهری، رضایت زناشویی را از مصادیق مطلوب بودن شاخصه های کیفیت زندگی ذکر و عنوان کرد: از منظر دیگر شرایط اقتصادی، امکانات فرهنگی و آموزشی، حمل و نقل و.. از دغدغه های شهروندان در کیفیت زندگی عینی به شمار می آید.

 

وی سپس به تشریح نقاط قوت و ضعف جدی و نسبی مناطق پنج گانه در دو بعد کیفیت زندگی عینی و ذهنی پرداخت و گفت: مواردی نظیر سلامت جسمی و کیفیت تغذیه از منظر کیفیت زندگی عینی در مناطق مختلف از قوت نسبی برخوردار است اما در عین حال شاخص های کلی این نوع کیفیت زندگی در مجموع در مناطق دارای ویژگی ضعف نسبی است.

 

وی مسئولیت پذیری اجتماعی، کبفیت همدلی اجتماعی، تعلق محله ای و هویت شهری، قانون و.. را دارای نقطه قوت جدی در کیفیت زندگی ذهنی دانست و افزود: شاخص کلی این نوع کیفیت زندگی در مناطق یک و چهار نقطه قوت جدی و در سه منطقه دیگر و در مجموع دارای قوت نسبی است.

 

این پژوهشگر مسائل اجتماعی، مشکلات اقتصادی را مهم ترین آسیب های اجتماعی مطرح شده از منظر کاشانی ها دانست و عنوان کرد: این در حالی است که کمترین آسیب رایج در منطقه از نگاه شهروندان، مسائل مربوط به زنان و کودکان است.

 

گنجی با اشاره به دو حوزه نشاط فردی و شهری کاشان گفت:‌در حالی که در حوزه نشاط فردی با شاخص های مطلوب فراتر از میانگین مواجه هستیم، کاشان در عرصه نشاط شهری نیازمند شتاب و توجه بیشتری است.

 

وی، همچنین، وضعیت اوقات فراغت خانوادگی را نسبت به نمونه های دیگر نظیر اوقات فراغت فرهنگی-علمی ، فرهنگی-هنری، ورزشی و…بهتر ارزیابی کرد و آن را نشانه پیوند عاطفی محکم در میان خانواده های کاشانی دانست.

 

گنجی با تقدیراز سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان برای مطالبه و سفارش این پژوهش ها، خواستار تشکیل ساختاری با همکاری فرمانداری، شهرداری و دانشگاه برای ایجاد سازوکاری به عنوان پایش اجتماعی در قالب بانک داده ای  قدرت مند برای استفاده درحوزه های مختلف و توسط عموم دستگاه ها و مجموعه های شهرستان شد.

 

در ابتدای این همایش نیز مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان، با اشاره به اجرای پژوهش های مختلف فرهنگی اجتماعی برای نخستین بار با رویکرد پژوهش محوری و جامع نگری در این سازمان  اظهار کرد: از منظر این سازمان هر اتفاق و رویدادی که در حوزه فرهنگی اجتماعی شهر رقم می خورد باید در مسیر برنامه ریزی و مطالعه دقیق  قرار گیرد و آسیب هایی که در سطح مدیریت شهری مطرح است باید از طریق انجام پژوهش های جامع شناسایی گردیده و از نتایج این پژوهش ها به عنوان مبنای برنامه ریزی فرهنگی استفاده شود.

 

مجتبی رضازاده، سپس بهره گیری از دانشجویان و اساتید دانشگاه کاشان را برای اجرای پژوهش های متعدد فرهنگی و اجتماعی یادآور شد و افزود:«رصدکیفیت زندگی شهری به تفکیک مناطق پنج گانه»،«میزان تأثیر برنامه های سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان»،«وضعیت نشاط اجتماعی در بین شهروندان» و «علل طلاق درخواست زوجین متقاضی جدایی در کاشان» ا ز جمله عناوین این پژوهش ها محسوب می شود.

 

وی پژوهش «رصدکیفیت زندگی شهری به تفکیک مناطق پنج گانه»را یاری رسان مدیران مناطق و نواحی برای شناسایی چالش ها و مخاطرات اجتماعی و فرهنگی شهروندان برای رفع آن دانست و در مورد پژوهش «وضعیت نشاط اجتماعی در بین شهروندان» نیز شناخت میزان شادابی و نشاط فردی و عمومی با وجود تعاریف مختلف از آن را متناسب با اقتضائات فرهنگی کاشان متذکر شد.

 

مشاور شهردار کاشان، با تأکید بر لزوم اهتمام همه دستگاه ها و نهادها برای تقویت بنیان خانواده، اجرای پژوهش علل طلاق زوجین در کاشان را گامی در این مسیر عنوان کرد و آمار موجود در شهرستان با توجه به جایگاه والای این نهاد جامعه ساز را نگران کننده خواند.

 

نخستین همایش ارائه پژوهش های فرهنگی اجتماعی  با حضور مدیران شهری و مسئولان فرهنگی و اجتماعی شهرستان کاشان در فرهنگسرای مهر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان برگزار شد

انتهای خبر/

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.