خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, ۲۹ آذر , ۱۳۹۷ساعت : 00:09کد مطلب: 12682

کاشان جایگاه پنجم در صنعت گردشگری کشور را دارد

فرماندار ویژه کاشان گفت: این شهرستان با توجه به برخورداری از یک هزار و ۷۰۰ اثر واجد ارزش تاریخی شناسایی…

فرماندار ویژه کاشان گفت: این شهرستان با توجه به برخورداری از یک هزار و ۷۰۰ اثر واجد ارزش تاریخی شناسایی شده، جایگاه پنجم در صنعت گردشگری کشور را به خود اختصاص داده است.به گزارش ایرنا، علی اکبر مرتضایی روز چهارشنبه در همایش ایساک در دانشگاه کاشان افزود: تنها ۳۲۵ بنای تاریخی این شهرستان تا کنون در فهرست آثار ملی و باغ فین، مهارت بافت فرش و آیین سنتی مذهبی قالیشویان مشهد اردهال ثبت جهانی ثبت شده که این ظرفیت ها برای بهبود جایگاه بین المللی منطقه باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، علی اکبر مرتضایی روز چهارشنبه در همایش ایساک در دانشگاه کاشان افزود: تنها ۳۲۵ بنای تاریخی این شهرستان تا کنون در فهرست آثار ملی و باغ فین، مهارت بافت فرش و آیین سنتی مذهبی قالیشویان مشهد اردهال ثبت جهانی ثبت شده که این ظرفیت ها برای بهبود جایگاه بین المللی منطقه باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

وی بیان کرد: کاشان در زمینه گردشگری فرهنگی نیز در کنار گنجینه های ارزشمند تاریخی، ظرفیت های بالایی دارد که نیازمند توجه، احیا و سرمایه گذاری بخش خصوصی می باشد.
فرماندار کاشان اضافه کرد: گردشگری فرهنگی می تواند بر پایه مناطق روستایی، نمایش سنت های برخی جوامع فرهنگی محلی، ورزش ها و شیوه های زندگی بومیان باشد که محبوبیت و جایگاه خاصی نیز در سازمان جهانی گردشگری به خود اختصاص داده است.

وی بومگردی را از بخش های دیگر صنعت گردشگری عنوان کرد که در منطقه فرهنگی کاشان بزرگ نیازمند ساماندهی و مدیریت واحد می باشد.
مرتضایی گفت: با توجه به گوناگونی و گستره اقلیمی کاشان از کوهستان تا کویر، مجموعه ای از جاذبه های طبیعی در فاصله ای نزدیک بهم فراهم شده و بر این اساس دیگر نمی توان سایر شهرهای این منطقه را از زنجیره گردشگری جدا کرد.

وی تصریح کرد: آران و بیدگل، اردستان و نطنز در کنار تعاملات فرهنگی و اقتصادی از جمله شریان های تاریخ ساز و فرهنگ آفرین منطقه فرهنگی کاشان بزرگ و تکمیل کننده این نام فاخر هستند اما احیای میراث نیاکان نیازمند توجه به بخش سرمایه گذاری و ایده های نوین گردشگری در راستای کارآفرینی، جذب گردشگران و ارز آوری می باشد.

فرماندار کاشان در ادامه تاکید کرد که مباحث گردشگری به عنوان یک صنعت سبز و پایدار باید مورد توجه سرمایه گذاران، سیاستمداران و اقتصاددانان قرار گیرد.

وی یادآور شد: باید بر اساس چشم انداز ۱۴۰۴ موفق به جذب ۲۰ میلیون گردشگر خارجی و درآمد سالانه افزون بر ۲۵ میلیارد دلاری شویم که زمینه ایجاد اشتغال نزدیک به چهار درصد و سهم ۶.۱ درصدی تولید ناخالص داخلی را رقم بزند.
مرتضایی افزود: سال ۲۰۱۷ افزون بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر گردشگر از نقاط مختلف جهان بازدید داشتند که گردش مالی بیش از ۱.۲۳ تریلیون دلاری را رقم زد.

وی بیان کرد: ایران بنابر گزارش سازمان جهانی گردشگری، رتبه دهم برخورداری از جاذبه های تاریخی و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی جهان را دارد اما در زمینه جذب گردشگر و تمهید زیرساخت ها جایگاه مناسبی نداریم.

به گفته فرماندار کاشان، سهم ایران از گردش مالی صنعت گردشگری جهان کمتر از هشت میلیارد دلار می باشد و بر اساس آمارها در سال ۹۵، نزدیک به ۶ میلیون نفر گردشگر خارجی وارد کشور شدند تا جایگاه نود و سومی جهان را رقم بزنند.

وی در ادامه نیز با اشاره به موضوع همایش ابراز امیدواری کرد که این آیین ها معضل فقدان پیوند صاحبان سرمایه و ایده آفرینان را برطرف کرده و شرایط سرمایه گذاری و ایجاد مشاغل پایدار را در منطقه کاشان تهسیل کند.

نخستین همایش تخصصی ملی ایساک (ایده، سرمایه گذاری، اجرا، کارآفرینی) با محوریت گردشگری و بافت تاریخی به ابتکار خانه کسب و کار در تالار آزادی دانشگاه کاشان برگزار شد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.