خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۱۸ اسفند , ۱۳۹۸ساعت : ۰۰:۲۶کد مطلب: 19408

رئیس اداره منابع طبیعی کاشان اعلام کرد؛

کمک ۲ میلیارد تومانی یک خیر به پروژه آبخیزداری در کاشان

رئیس اداره منابع طبیعی کاشان گفت: ۷۰ پروژه آبخیزداری در شهرستان کاشان در حال اجراست که خیرین نیز در این…

رئیس اداره منابع طبیعی کاشان گفت: ۷۰ پروژه آبخیزداری در شهرستان کاشان در حال اجراست که خیرین نیز در این اتفاق نقش پررنگی را ایفا می‎کنند به عنوان نمونه در یکی از پروژه‎های بزرگ آبخیزداری ما خیری با اهدای ۲ میلیارد تومان از ۵ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز، پروژه را به مرحله تکمیل نزدیک کرده است.

 

محمدمهدی شریفی در برنامه رادیویی صبح سیلک، به تعریف مفهوم آبخیز پرداخت و گفت: آبخیز پهنه‎ای از زمین سراشیب است که تمام روان‎آب‎های ناشی از بارش روی آن را یک رودخانه، دریاچه و یا یک آب‌انباشت دریافت می‎کند.

 

وی، آبخیزداری را برنامه‎ریزی و مدیریت آبخیز برای جلوگیری از به‌هم‌خوردن وضعیت منابع و حفظ آن با اجرای طرح‎های مختلف دانست و افزود: این برنامه‎ریزی باید به منظور بهره‎برداری هماهنگ، یکپارچه و قانون‌مند صورت گیرد به طوری که به سرمایه اصلی آبخیز یعنی آب، خاک و پوشش گیاهی آسیبی نرساند.

 

شریفی با بیان این‌که فرسایش خاک یکی از مسایل اساسی در کشورهای در حال توسعه و اغلب کشورهاست بیان کرد: عوامل فرسایش به طور طبیعی در حال تخریب لایه سطحی خاک است و در صورت تشدید فرسایش به علل مختلف، میزان آن بسیار زیاد و خسارت‎بار خواهد بود.

 

رئیس اداره منابع طبیعی کاشان خاطرنشان کرد: یکی از اهداف اصلی آبخیزداری ،کنترل فرسایش و جلوگیری از آن است به عبارت دیگر آبخیزداری نقش قاطعی در حفظ و نگه‌داری و بهره‌وری صحیح از جنگل‎ها و مراتع، تامین آب سدها، کاهش رسوبات، کاهش خسارات ناشی از سیل و … دارد.

 

شریفی تصریح کرد: اثرات نامطلوب ناشی از عدم اجرای طرح‎های آبخیزداری شامل پرشدن مخازن سدها از رسوب، وقوع سیل و ایجاد خسارات سنگین، کاهش منابع آب آبخوان‎ها و افت سطح آب‎های زیرزمینی، کاهش توان بالقوه تولیدی زمین‎های زراعی و تخریب پوشش گیاهی و از بین رفتن جنگل‎ها و مراتع است.

 

به گفته وی، در صورتی که ۳۰ درصد آب ورودی به کاشان ذخیره شود، به طور یقین به مرحله‎ای می‌رسیم که خشک‌سالی نمی‎تواند کاشان را تهدید کند و این اتفاق پیش‌شرط مهمی به نام مصرف بهینه آب دارد.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.