خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۲۰ اسفند , ۱۳۹۶ساعت : ۱۳:۱۷کد مطلب: 7328

دانش آموزان ابتدایی و متوسطه به کتاب کمک آموزشی نیاز ندارند/ کنکور فعلا حذف نمی‌شود

مسئولان آموزش‌وپرورش می‌گویند حدود ۲۷ درصد کتاب‌های کمک آموزشی موجود در بازار استاندارد هستند و برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی و…

مسئولان آموزش‌وپرورش می‌گویند حدود ۲۷ درصد کتاب‌های کمک آموزشی موجود در بازار استاندارد هستند و برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی و متوسطه اول این حجم استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی نیاز نیست اما سال‌هاست که شاهد رواج بیش از حد کتاب‌های کمک آموزشی میان دانش‌آموزان هستیم.

 

کتاب کمک درسی قرار است به یک درس خاص کمک کند چرا که کتاب‌های درسی برای سطح متوسط دانش‌آموزان تهیه می‌شود و ممکن است برخی به مطالب ساده‌تر و تمرین بیشتر نیاز داشته باشند بنابراین کتاب‌های کمک درسی می‌تواند برای آنها مورد استفاده قرار بگیرد اما اگر قرار باشد نقش این کتاب‌ها از کتاب درسی پررنگ‌تر باشد و وقت بیشتری از دانش‌آموزان بگیرد نه تنها به درس کمک نمی‌کند بلکه موجب ایجاد اخلال می‌شود.

 

سیدجواد ساداتی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره رواج استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی در مدارس به خبرنگار تسنیم گفته بنده فرزند دانش آموزی دارم که علاوه بر کتاب‌های درسی، کتاب‌های کمک درسی بسیاری از سوی مدرسه برای خرید به او ارائه و فرزندم سفارش تهیه آن را به من می‌دهد.

 

وی افزود: من نمی‌دانم که آیا فرزندم فرصت می‌کند این حجم از کتاب‌های کمک آموزشی را مطالعه کند یا نه؟ به نظر می‌رسد کتاب‌های درسی نقصی دارند که برای رفع آن کتاب‌های کمک آموزشی از سوی معلمان تجویز می‌شود که صرفا بار روانی برای دانش‌آموز دارد به گونه‌ای که فرزند بنده هر بار تعداد زیادی از کتاب‌های کمک آموزشی ناشران مختلف در اطرافش پراکنده است که مدرسه توصیه به خرید آنها کرده است.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: هم اکنون در حوزه کتاب‌های کمک آموزشی شاهد اعمال نظرات سلیقه‌ای معلمان و مدارس هستیم به گونه‌ای که هر معلم کتاب خاصی را معرفی می‌کند و آشفتگی بسیاری در این حوزه وجود دارد و برنامه ریزی خاصی برای معرفی کتابهای مناسب علاوه بر کتاب‌های درسی وجود ندارد.

 

ساداتی نژاد ادامه داد: در بحث کتاب‌های کمک آموزشی خانواده‌ها تصور می‌کنند کتب درسی نقص داشته و نمی‌توانند بدون کتاب‌های کمک آموزشی به نتیجه مطلوب برسند، این تصور باید رفع شود و کتاب درسی باید آنقدر جامع باشد تا دانش‌آموز به طور کامل مفاهیم را متوجه شود.

 

وی تصریح کرد: از نظر روانی مدارس اینگونه به خانواده‌ها القا کردند که اگر کتاب‌های کمک آموزشی را تهیه نکنند فرزندشان مفاهیم درسی را به خوبی متوجه نمی‌شود که این معضل باید اصلاح شود.

 

وی با اشاره به حذف کنکور گفت: در بحث حذف کنکور قانون مصوب مجلس را داریم اما مشکلی که وجود دارد این است که سازمان سنجش آماده حذف کنکور است اما آموزش و پرورش آمادگی لازم را ندارد چرا که برای حذف کنکور و اعمال سوابق تحصیلی نیاز به آزمون‌های عمومی و فراگیر در کشور است تا بتوان معدل را به عنوان یک شاخص مدنظر قرار داد بنابراین تا زمانی که آموزش و پرورش نتواند آزمون‌ها را ساماندهی کند نمی‌توانیم به نتیجه مطلوب در این زمینه برسیم.

[QR size=”200×200″ link=”yes”]کنکور فعلا حذف نمی‌شود[/QR]

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.