خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۲۳ مهر , ۱۳۹۸ساعت : ۱۵:۲۵کد مطلب: 18412

گام‌های سفید در تاریکی

مشکات آنلاین – مهسا خواجه‌یار: ریتم مرتب صدای تق‌تق بارها تکرار می‌شود. هر قدم دو پا و یک عصا را…

مشکات آنلاین – مهسا خواجه‌یار: ریتم مرتب صدای تق‌تق بارها تکرار می‌شود. هر قدم دو پا و یک عصا را جلو می‌آورد با سری که هیچ‌گاه پایین نمی آید و همواره روبه‌جلو است. روز جهانی عصای سفید روزی است برای نابینایان که هرساله در دفتر تاریخ تکرار می‌شود.

۲۳مهرماه مصادف با ۱۵اکتبر روز گرامی داشت روشن‌دلان جهان است تا بهانه‌ای باشد پای درد و دلشان بشینیم و مشکلاتشان را گوش کنیم. این روز تلنگری است برای ما تا حواسمان را در برخورد با افراد با نیازهای خاص جمع کنیم تا نگاه و رفتارمان نمک به زخمشان نپاشد.

در کشور ما نزدیک به ۱۵۰هزار نفر نابینای مطلق و ۶۰۰هزار نفر کم‌بینا و دارای اختلال بینایی وجود دارد که با این حساب ایران رتبه شانزدهم را از نظر جمعیت نابینایان به خود اختصاص داده است.

با توجه به وضع کنونی جامعه مشکلات زیادی برای تمامی افراد وجود دارد اما هرچه این مسائل برای ما بزرگ است برای نابینایان بزرگ‌تر است.

یکی از شایع‌ترین این مشکلات نامناسب بودن و عدم تجهیز  خیابان‌ها به خط بساوایی که مخصوص عبور نابینایان است که موجب ایجاد محدودیت‌هایی برای رفت و آمد ان ها شده است.

همچنین دید منفی‌ای که نسبت به توانایی‌ها و استعدادهای افراد نابینا وجود دارد باعث شده  اشتغال آن ها محدود به تلفنچی بودن شود،  درحالی‌که نگاهی به تاریخ به ما نشان می‌دهد که افراد نابینا توانسته‌اند در تاریکی گام‌های بلند بردارند.

یکی از اصلی‌ترین نیاز هر انسان نیاز به تحصیل و آموزش است که متأسفانه مدارس دولتی مخصوص نابینایان بسیار کم است و برای تحصیل باید به مراکز خصوصی مراجعه کنند حال‌آنکه غالبا خانواده‌های این افراد از قشر کم درآمد جامعه هستند.

اما نکته مهم اینجاست که وظیفه ما چیست؟ این را یادمان باشد که روز عصای سفید روز ترحم به این قشر نیست، چراکه نیازی به این کار ندارند. بلکه روز همدلی و همیاری برای ایجاد فضای معنوی و مادی بهتراست. به قول خودشان اگر قرار باشد تمام سال گمنام بوده و فقط یکروز بر سر زبان ها باشیم هیج گشایشی در کار و زندگی ما ایجاد نخواهد شد.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.