خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, ۱۳ تیر , ۱۳۹۷ساعت : ۱۵:۳۸کد مطلب: 9371

یشنهاد تشکیل کمیته‌ی مشورتی برای حفاظت از سیلک

در پایان کنفرانس دو روزه «بازبینی تپه سیلک و کاشان کهن» در لندن، سند پیشنهادی تشکیل کمیته‌ی مشورتی متشکل از…

در پایان کنفرانس دو روزه «بازبینی تپه سیلک و کاشان کهن» در لندن، سند پیشنهادی تشکیل کمیته‌ی مشورتی متشکل از کارشناسان، اندیشمندان و باستان‌شناسان برای حفاظت از این منطقه تاریخی به تصویب رسید.

به گزارش کاشان آنلاین در این کنفرانس علاوه جمعی از متخصصان باستانشناسی جهان از آکادمی‌ و موزه‌های بزرگ جهان از موزه‌ی لوور، موزه متروپلیتن نیویورک، و موزه‌ی بریتانیا، هیأتی متشکل از فرمانداری کاشان، مدیرکل موزه ملی، اساتید حوزه باستان‌شناسی و سفیر جمهوری اسلامی در لندن و همچین «حسین محلوجی» مدیر «بنیاد فرهنگ کاشان» نیز در آن حضور داشتند، پیشنهاد شد که مجموعه مقالات، یافته‌ها و نتایج تحقیقات به‌‌عمل‌آمده درباره تپه سیلک به‌صورت دیجیتال بایگانی و در چارچوب یک تارنمای پیشرفته ارائه شود.

علاوه بر این مقررشد مجموعه مقالات ارائه‌شده در دو جلسه گذشته، پس از بازنگری و ویرایش توسط محققین در یک مجلد به چاپ برسد و در این رابطه «بنیاد میراث ایران» در انگلیس، موزه ملی ایران و لوور فرانسه با یکدیگر همکاری کنند.

«جان کرتیس» رئیس «بنیاد میراث ایران» در حاشیه این کنفرانس با تأکید بر این که تمدن تاریخی سیلک نه ‌تنها در ایران بلکه در جهان باید بهتر شناسانده شود گفت: تپه‌های سیلک یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین آثار باستانی ایران به‌شمار می‌رود و تاریخ آن حتی ‌پیش از پاسارگاد است، اما خیلی شناخته‌شده نیست.

سفیر ایران در انگلیس هم گفت: تپه سیلک در حوزه باستان‌شناسی یک بنای مهم تاریخی است که قدمت آن به بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ سال می‌رسد و به دلیل این که آن‌جا همواره زیست‌گاه انسانی بوده از نظر باستان‌شناسان منطقه بسیار مهمی به شمار می‌رود و می‌توانند دوره‌های مختلف زیست انسان را در آن‌جا مطالعه کنند.

«حمید بعیدی‌نژاد»، در تازه‌ترین پست اینستاگرامی خود با اشاره به شرکت در سمینار لندن در خصوص حفظ بناهای باستانی، توضیحاتی را درباره “تپه سیلک” ارائه داد.

وی با مهم خواندن تپّه‌های سیَلک و ابراز خرسندی از حضور هیاتی از بهترین متخصصان مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی ایران در این کنفرانس یادآور شد: هدف این سمینار یادآوری ارزش تاریخی این بنای مهم به نسل جدید باستان‌شناسان و تاکید بر ضرورت ادامه‌ی کاوش‌های باستانشناسی در این سایت مهم بود.

بعیدی‌نژاد تصریح کرد: کاوش‌های تپه سیلک که با تحقیقات و کاوش‌های پروفسور گیرشمن در بیش از هشتاد سال پیش شروع و بعد از وی نیز ادامه یافت، به گنجینه ظرف‌های طرح‌دار خاص سفال خود معروف شده است و آثار بسیار مهمی از آثار زندگی کهن منطقه را نیز در بر دارد و امروز موزه معروفی در دنیا نیست که بخشی را به سفال‌های اکتشاف شده در تپه سیلک اختصاص نداده باشد.

سفیر ایران در لندن ادامه داد: «زیگورات سیلک» با آنکه از زیگورات «اور» در عراق فعلی و زیگورات چغازنبیل در خوزستان کوچک‌تر و ساده‌تر است و تمامی آن هم از زیر خاک بیرون نیامده است، قدیمی‌ترین زیگورات جهان محسوب می‌شود که تاریخ آن به سه هزار سال قبل از میلاد بر می‌گردد و امروز بازسازی و بازآفرینی تپه سیلک و حفاظت از آن در برابر خطر گسترش شهر مهم‌ترین وظیفه نسل امروز ماست و خوشحالیم که مسئولین فهیم شهر کاشان بویژه فرماندار ویژه شهرستان به این موضوع مهم عنایت دارند اما این امر بیش از همه به بسیج مردمی و عزمی ملی نیاز دارد.

وی تصریح کرد: همان‌گونه که پیشنهاد ما در همین جلسه نیز مورد حمایت قرار گرفت، سیلک بیش از همه چیز به یک «سایت – موزه» نیاز دارد تا مردم ما به‌جای آن‌که آثار و سفال‌های سیلک را در موزه‌های بزرگ دنیا ببینند، بتوانند آثار هویت فرهنگی خود را در خودِ سیلک به تماشا بنشینند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.