خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, ۲۶ آبان , ۱۳۹۷ساعت : 12:46کد مطلب: 11779

۸۰۰ میلیون تومان برای به‌سازی و بازسازی آثار تاریخی آران و بیدگل

رئیس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل از اختصاص ۸۰۰ میلیون تومان برای به‌سازی و بازسازی آثار تاریخی این شهرستان…

رئیس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل از اختصاص ۸۰۰ میلیون تومان برای به‌سازی و بازسازی آثار تاریخی این شهرستان خبر داد.

به گزارش صداوسیما؛ مجید نوری گفت: دولت تا کنون افزون بر ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای بازسازی آثار تاریخی این شهرستان هزینه کرده است.

به گفته نوری؛ خانه‌های تاریخی اکرمیان، اکرمی، ارباب رحیم، کمباف، رجبیان، استادیان، صابری، باغ شاکر، مرتضوی ابوزیدآباد، حسینی و تقوایی در یزدل، عمارت، باغ امین، خانه وکیل، ساعدی، کاشانی، صادقی و ارباب از جمله اماکن بازسازی‌شده هستند.

وی گفت: ۱۵۰ خانه تاریخی ارزش‌مند در شهرستان آران و بیدگل وجود دارد که تنها ۳۹ باب از آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل افزود: نزدیک به ۱۰ درصد از خانه‌های تاریخی ثبت‌نشده آران و بیدگل، در آستانه تخریب قرار دارد که از جمله می‌توان به خانه کرباسی‌ها، قدیمی‌ترین خانه تاریخی این شهرستان اشاره کرد.

وی همچنین به ۶ مرحله کاوش در محوطه باستانی فیض‌آباد آران و بیدگل اشاره کرد و گفت: این محوطه باستانی که در سال ۸۴ ثبت ملی شده، تنها شهر ایلخانی باقی‌مانده با ارگ در کشور با مساحت نزدیک به ۴۵ هکتار است که تا ۷۰ سال پیش از آن استفاده می‌شده است.

آران و بیدگل افزون بر ۱۳۵ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی ثبت‌شده در فهرست آثار ملی دارد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.