خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۶ساعت : 19:43کد مطلب: 5648

‎اثر‌بخشی رسانه‌ها

صادق صدقگو* : اگر کسی به شهرهای صنعتی در سایر استانهای کشور مسافرتی کاری داشته باشد، به راحتی در می…

صادق صدقگو* :

اگر کسی به شهرهای صنعتی در سایر استانهای کشور مسافرتی کاری داشته باشد، به راحتی در می یابد که بعضی از مدیران و مسئولین ما میخواهند در قانونگرایی و رعایت ضوابط، از ١٠٠ نمره، حداقل١٢٠ بگیرند!.
‎آری، ماجرای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در این منطقه، بقول حضرت فردوسی: “یکی داستانست پُر آب چشم!”
‎متاسفانه مدتهاست که احساس می شود شهر کاشان در برخی مباحث و موضوعات به نسبت سابق، سیر نزولی و به تعبیری عقبگرد داشته است و نارضایتی مردم (خصوصاً فعالان عرصه تولید، اشتغال و سرمایه گذاری) سیر صعودی داشته است.
‎یکی از دلایل این امر، عدم نظارت جدی بر عملکرد مدیران و مسئولین و همچنین مطالبه محوری در رسانه های محلی است.
‎رصد هوشمندانه، روایت صادقانه و انتقاد منصفانه و در عین حال پرهیز از سیاسی کاری، رسالت اصلی رسانه هاست.
‎وظیفه خطیری که در اِشِل محلی و منطقه ای، عامل مهمی در رفع اشکالتراشی ها و ناهماهنگی ها، شکستن انحصار، حذف تبعیض و رابطه سالاری است.
‎اگر این وظیفه با دقت و ظرافت انجام شود و رسانه ها تریبونی برای انعکاس نظرات و شنیده شدن صدای مردم (خصوصاً سرمایه گذاران) باشند، هیچ اتفاق و خطایی از نگاه تیزبین و قلم شفاف آنها مصون نخواهد بود و برخی افراد، حاشیه امنی برای سنگ اندازی های شبه قانونی برای کار آفرینان نخواهند داشت.
‎نظارت دقیق بر حُسن اجرای ضوابط و قوانین به نفع مردم و تلاش برای تسهیل فرایندها و اصلاح روندهای سرمایه گذاری، یکی از عوامل مهم در رفع موانع تولید و اشتغال است.
‎با بازکردن گره اشکال تراشی های فرا قانونی از پای سرمایه گذار و تولید کننده، او به عنوان کارشناس متخصص و مجرّب در این حوزه، به خوبی می داند که چگونه می توان به بهترین نحو ممکن، فضای کسب و کار را رونق داده و منافع اقتصادی خود و به تَبَع آن مردم شهر را محقق نماید.
در دهه هفتاد و هشتاد که ماهنامه طوبی در کاشان منتشر می شد و بنده هم افتخار همکاری با دوستان بزرگوارمان (خصوصاً مهندس عدالت سردبیر نشریه صنعتگر) را داشتم، در محافل عمومی چنین معروف شده بود که اولین خوانندگان نشریه طوبی، مسئولین و مدیران نهادها، ادارات و ارگانهای شهر هستند.
این مَثَل تا آنجا عینیّت یافته بود که مدتی پیش کارمند یکی از ادارات شهر می گفت: در آن مقطع زمانی، هر وقت مشکلی در اداره ما بوجود می آمد که باعث نارضایتی مردم و شکایت ارباب رجوع می شد تا پایان ماه، رئیس مان بارها از من می پرسید: “طوبی منتشر نشده!؟”
اثر بخشی در جامعه و تاثیر گذاری بر افکار عمومی یعنی نشریه ای همچون طوبی که آن مقام مسئول و مدیر شهرمان، از نگرانی اینکه قلم تیز رسانه ها پرده خلوت و پنهان کاری او را خواهند درید و خطا، کم کاری، اشکال تراشی و اهمالش بر همگان عیان خواهد شد، رفتار و کردار و پندار خویش را اصلاح کند.

امید است بعنوان تنها رسانه تخصصی بخش خصوصی در حوزه صنعت در شهرستان کاشان، در مبارزه و افشای اشکالتراشی های فراقانونی و به تعبیری سنگ اندازی های شبه قانونی در مسیر تولید، اشتغال و سرمایه گذاری، موفق باشید و صدای خسته و دردمند اما رسا و امیدوار صنعتگرانِ کارآفرین شهر را به گوش هر آنکس که دستی در اصلاح وضع موجود دارد برسانید.

* دانشجوی دکتری مدیریت رسانه

یادداشت منتشر شده در صفحه اول از شماره چهارم ماهنامه صنعتگر (رسانه اقتصادی منطقه فرهنگی کاشان)

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.