خانه ارتباط با ما درباره ما
جمعه, ۱۶ آذر , ۱۳۹۷ساعت : 23:43کد مطلب: 12412

چه ابزاری قادر است موثرتر از زبان هنر عمل کند

شهردار کاشان در آیین پایانی چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان که در تالار آزادی دانشگاه کاشان برگزار شد، سپری‌شدن ۱۴ دوره…

شهردار کاشان در آیین پایانی چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان که در تالار آزادی دانشگاه کاشان برگزار شد، سپری‌شدن ۱۴ دوره جشنواره در موسم خزان و پیرایش طبیعت را نشانه‌ای معنادار خواند و اظهار کرد: این اتفاق می‌تواند نشانه‌ای باشد برای آنان‌که جوانه زدن شکوفه امید را در فصل نومیدی‌ها باور نمی‌کنند، آنان‌که در جست‌وجوی نور فرزانگی در برابر هجوم سایه‌های جهل ایستاده‌اند.

سعید ابریشمی‌راد با طرح این پرسش‌ که «چرا شهرداری کاشان با وجود چالش‌ها و مشکلات فراوان همچنان به برگزاری یک رویداد هنری اهتمام می‌ورزد» خاطرنشان کرد: جشنواره ملی تئاتر مهر از یک رویداد سازمانی و نهادی فراتر رفته و به مطالبه‌ای از سوی هنرمندان و مخاطبان هنردوست مبدل شده است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان، با تأکید بر این‌که شهرداری‌ها از یک نهاد خدماتی صرف فراتر رفته و بهنهادی اجتماعی تبدیل شده‌اند تصریح‌کرد: بر همین مبنا، این نهاد عمومی غیردولتی، باید عملکردی مبتنی بر نیازهای این اجتماع داشته باشد و چه ابزاری قادر است موثرتر از زبان گویای هنر عمل کند.

ابریشمی‌راد سپس به نمونه‌هایی از کارکردهای آموزشی تئاتر برای ارتقای فرهنگ شهروندی پرداخت و افزود: تئاتر به مخاطبانش می‌آموزد همان‌طور که برای ارائه یک اثر جذاب، باید تمام عناصر دراماتیک به وظیفه‌شان آگاه باشند، برای به‌ثمر نشستن یک اتفاق خوب، برای شهر، باید تمام اهالی آن، در کنار اطلاع از حقوق خود، به تکالیف شهروندی خویش نیز عمل کنند.

باید از مونولگ فاصله گرفته و اهل دیالوگ شویم
وی همچنین به پیام تئاتر به مسئولان و متولیان امور نیز اشاره و بیان کرد: تئاتر یاد می‌دهد برای تأثیرگذاری بیشتر در صحنه جامعه، ناگزیریم از مونولوگ‌‌های «فردی»، «حزبی»، «قبیله‌ای» و «گروهی» فاصله گرفته و به دیالوگ‌های «تعامل»، «هم‌افزایی» و «درک متقابل» برسیم.

ابریشمی‌راد تصریح کرد: هنر نمایش پیامش به ما این است باید به مخاطب خود که همان مردم و ولی‌نعمتان ما هستند «احترام» بگذاریم، صادقانه از کمبودها و تنگناها بگوییم و شرافت‌مندانه به سستی‌ها و اشتباهات خود اذعان کنیم. و بدانیم هر میزان که نقش‌آفرینان خوبی باشیم نمی‌توانیم مخاطبان خود که همان افکار عمومی و وجدان‌های بیدار هستند را فریب دهیم.

در آیین پایانی چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان که با حضور جمعی از هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر و همچنین گلاب‌آدینه پیش‌کسوت نام‌آشنای تئاتر کشور برگزار شد، از برگزیدگان دو بخش صحنه‌ای و خیابانی جشنواره تقدیر شد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.