خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۹ دی , ۱۳۹۷ساعت : 10:32کد مطلب: 12895

۲۰ میلیارد هزینه برای انتخاب آقای نماینده

صادق صدقگو: «محمد مهاجری» فعال رسانه ای اصولگرا و عضو شورای سردبیری خبرآنلاین در توییتر خود نوشت که بر اساس…

صادق صدقگو: «محمد مهاجری» فعال رسانه ای اصولگرا و عضو شورای سردبیری خبرآنلاین در توییتر خود نوشت که بر اساس بودجه سال ۹۸ مبلغ ۵۷۹۰ میلیارد ریال برای انتخابات مجلس منظور شده که اگر این مبلغ را بر تعداد ۲۹۰ نفر نماینده‌ای که قرار است انتخاب شوند، تقسیم کنیم معنایش آن است که انتخاب «هر نماینده» تقریباً ۲۰ میلیارد ریال خرج روی دست مردم می گذارد.

این هزینه‌ها، منهای سایر هزینه‌هایی است که نهادهایی خصوصی و غیر دولتی  هزینه می‌کنند؛ مثل هزینه‌هایی که شهرداری‌ها از جیب مردم می‌پردازند تا در و دیوار شهر از پوسترهای رنگارنگ آسیب نبیند و یا مخارج هنگفتی که نامزدهای انتخاباتی در قالب تولید و انتشار اقلام گوناگون تبلیغاتی و سایر مخارج جاری در یک هفته منتهی به انتخابات در ستادهای‌شان هزینه می کنند.


بر اساس آمار و سرشماری سال ۱۳۹۵، تعداد جمعیت حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل حدود ۴۵۰ هزار نفر است که بر اساس تقسیم این میزان بودجه تخصیصی برای انتخابات مجلس سال آینده، به هر شهروند در این دو شهرستان (منهای بخش قمصر که با شهرستان نطنز و بادرود نماینده ای مستقل دارد ) حدود ۴۴هزار ریال سرانه تخصیص می‌یابد.
فارغ از اینکه سید جواد ساداتی نژاد، نماینده «همه مردم» این دو شهرستان در مجلس شورای اسلامی (حتی اگر فردی هم در انتخابات شرکت نکرده و یا به وی رای نداده باشد) محسوب می شود، اما از آنجا که منابع مالی جهت تامین و تخصیص بودجه کشور، سرمایه ملی و به طور غیر مستقیم از جیب همه شهروندان است، و به تعبیری می توان ادعا کرد که بر اساس نیاز شدید بخشی از اقشار جامعه، این بودجه می تواند بر مبنای هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو به عنوان کمک هزینه‌ای در مصارف فیزیولوژیکی آنها مثل خوراک، پوشاک، مسکن و…. هزینه شود، از این رو هر شهروند نه صرفاً بر مبنای اصول وکالت و توکیل که به عنوان عضوی از این حوزه انتخابیه که چنین مبلغی به طور غیر مستقیم از جیب او هزینه انتخاب نماینده شهر شده است، می تواند او را استیضاح نموده از وی طلب توضیح کند و او نیز موظف است که پاسخ منطقی و مستدل خود را به منظور اقناع وی ارائه نماید.

طلب توضیحی که می تواند گزارش جامعی باشد از عملکرد ۳ ساله نماینده شهر. گزارشی که اعلام کند انتفاع وی برای عموم مردم این دو شهرستان و چگونگی و میزان توزیع بودجه و امکانات بین همه روستاها و شهرهای این دو شهرستان به چه صورت بوده است؟ گزارش عملکردی که نه تصویری در آن باشد و نه شانتاژ های مرسوم خبری، و تنها با آمار و ارقام و مستندات رسمی سخن بگوید.

به زبان دیگر، در پس این رفت و آمد وزرا و معاونین ایشان به کاشان و آران و بیدگل، نطق‌ها و تذکرات، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها، «بدرقه این و آن» و  استیضاح  چه میزان بودجه مصوب و تخصیصی به دو شهرستان به نسبت دوره‌های نمایندگان سابق افزایش یافته است؟

ره آورد ملموس (به عنوان مثال تخصیص بودجه مضاعف به نسبت قبل از سفر) حضور مکرر مقامات عالی استانی و کشوری در شهرستان چیست؟

ثمره حضور مقامات عالی در نشست‌ها و جلسات عمومی و خصوصی که به صورت جنبی در کنار افتتاح مدارس خیّر ساز (بدون دریافت کمک دولتی) و یا کلنگ زنی پروژه ها در این دو شهرستان،برگزار می شود چیست؟

اینها می تواند بخشی از آن گزارش آماری باشد. گزارشی از روند شاخص های کیفی و کمی توسعه در دوران تصدی وی و سیر صعودی یا نزولی آنها. گزارشی که اعداد و ارقام و نمودارها شهادت دهد که به قول محمد مهاجری هزینه این بودجه میلیاردی برای انتخابات مجلس «خدا وکیلی می ارزد یا نه!؟»

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.