خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۳۹۷ساعت : ۲۱:۱۷کد مطلب: 9504

چه کسی پاسخ‌گوی تاخیر در ثبت جهانی مسجدجامع اردستان است

محدثه میرکمالی اردستانی ــ «‎مسجد جامع اردستان» که از دوره‌های ساسانیان،آل‌بویه،سلجوقی، زندیه و صفویه و قاجاریه، تا حالا جان سالم…

محدثه میرکمالی اردستانی ــ «‎مسجد جامع اردستان» که از دوره‌های ساسانیان،آل‌بویه،سلجوقی، زندیه و صفویه و قاجاریه، تا حالا جان سالم به در برده بود، مدتی است که در خطر است.

‎این مسجد در سال ۱۳۱۰ به ثبت آثار ملی رسید و بناست به ثبت «یونسکو» هم برسد؛ اما به گفته یکی از دوستداران میراث فرهنگی اردستان، تخریب یک حجره قدیمی مربوط به دوره قاجاریه در حریم درجه ١ و اجرای طرح بازآفرینی شهرداری بدون مجوز از میراث فرهنگی می‌تواند مانع از ثبت این اثر شود.

‎یونسکو برای ثبت اثر، شرایطی دارد که نبودن هیچ‌گونه تخریب، چه در خود بنا و چه در حریم درجه اولش یکی از این شرایط است.

‎تخریب یک حجره‌ی قدیمی که مدتی است به مالکیت شهرداری رسیده و در حریم درجه اول و به فاصله‌ی ١٠تا ١٢ متری از مسجد است، یکی از عواملی است که می‌تواند ثبت این اثر را به تاخیر
بیاندازد.

قبل از تخریب حجره

‎این حجره که نمونه‌ی کوچک‌شدهی گذار قوس دوران سلجوقی به صفوی است، از آن زمان تا چند سال قبل محل خرید و فروش گندم و خاربار بود، شبانه به آب بسته شده، و باعث خرابی می‌شود و در زمانی که نیمه‌خراب بود، شبانه میراث فرهنگی جلوی تخریب کامل آن را با حکم دادستانی گرفت.

‎یکی از دوستداران میراث فرهنگی اردستان با انتقاد از شهرداری این شهر گفته: انتظار داشتیم شهرداری بیشتر از مالکان خصوصی هوای این بنا را داشته باشد.

این دوستدار میراث فرهنگی اردستان طرح «بازآفرینی» مسجد جامع اردستان که توسط شهرداری کلید خورده را عامل ایجاد مشکل برای ثبت این بنای تاریخی دانست و گفت: در حین انجام اجرای این طرح، لودر با پشت بندها برخورد کرده و باعث بروز مشکلاتی اعم از جذب رطوبت بیش از حد در زمستان در پی‌ها و نم‌کشیدن ‌آن‌ها شده‌است.

بعد از تخریب

‎کلیت طرح بازآفرینی بناهای تاریخی اردستان که از زمستان سال ۹۶ آغاز شده، از این قرار است که در نزدیکی بناهای تاریخی مانند مسجد خسرو، قنات دو طبقه، مسجد جامع، شهر زیرزمینی اردستان و تپه‌های خاموشان کاربری‌های جدیدی برای آسایش گردشگران ایجاد شود.

‎طرح باز آفرینی محدوده مسجد جامع از اسفند ۱۳۹۶ آغازشده و تا قبل از فرا رسیدن نوروز، آسفالت‌های برخی از مسیرهای منتهی به مسجد برای سنگ‌فرش کنده شد.

‎یکی از کسبه محل می‌گوید «تاحالا دوبار کار را متوقف کرده‌اند؛ یکبار برای عید، یکبار هم برای ماه رمضان.»

‎او افزود: سوال من این است که چرا باید این کار نزدیک عید که مسافران و گردشگران به شهر می‌آیند انجام شود؟ ضمن این‌که این طرح از شروع باعث ضرر هنگفت کسبه محله شده است.

‎«محسن حیدری» شهردار اردستان ماه گذشته گفته بود: برای اتمام این طرح به ۶۸ میلیارد ریال بودجه نیاز دارد.

«حمیدرضا تاملی» فرماندار اردستان هم از شهرداری درخواست‌کرده بود تا هفتم تیرماه این طرح را تمام کند و الا اجازه اجرای ادامه طرح بازآفرینی را به این نهاد نمی‌دهد.

‎سیدصادق طباطبایی، نماینده اردستان هم از کند اجراشدن این طرح گلایه کرده و گفته: این طرح بدون هماهنگی با سایر مسئولان انجام شده است.

‎اما دوستداران میراث فرهنگی اردستان موضوع را جور دیگر می‌بینند، آن‌ها از فرصتی که برای ثبت این اثر در یونسکو در حال از دست‌رفتن است افسوس می‌خورند و می‌پرسند: چه کسی باید هزینه مانع ایجادشده را پرداخت کند؟

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.