خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, 30 تیر , 1397ساعت : 02:00کد مطلب: 9598

جمع‌آوری (ریکال) داروی «والزارتان» تولیدی برخی تولیدکنندگان ایرانی

سخنگوی سازمان غذا و دارو، درباره شرایط مصرف داروی «والزارتان» در ایران و جمع‌آوری آن در بازار دارویی کشور توضیح…

سخنگوی سازمان غذا و دارو، درباره شرایط مصرف داروی «والزارتان» در ایران و جمع‌آوری آن در بازار دارویی کشور توضیح داد.

به گزارش ایسنا، هفته‌ای که گذشت داروی «والزارتان» تولیدی یک شرکت چندملیتی دارویی که داروی رایج برای کنترل فشار خون است و به پیشگیری از نارسایی قلبی هم کمک می‌کند، به‌‌علت داشتن یک ماده شیمیایی در ماده اولیه که احتمال ابتلا به بیماری در افراد مصرف‌کننده را افزایش می‌دهد از بازار ۲۲ کشور جهان ریکال  شد.

تاکنون این ریکال مختص ۲۱ بازار اروپایی به‌علاوه بازار بحرین بوده است ولی ظاهرا طبق آن‌چه سخنگوی سازمان غذا و دارو امروز اعلام کرد، این ریکال به بازار دارویی ایران هم رسیده است.

دکتر کیانوش جهانپور در این باره به ایسنا، گفت: در جریان آزمایش‌های بچ‌های API والزارتان یکی از عمدهترین تأمین‌کنندگان API این دارو یعنی شرکت چینی ژیجیانگ هواهای فارماکوتیکالز، این شرکت و همچنین آژانس دارویی اروپا (EMA) اعلام نموده که ناخالصی با احتمال ایجاد مشکلات بعدی در مصرف کننده در API تولیدی این شرکت تولیدکننده ماده موثره این دارو در نتیجه یک تغییر در فرایند تولید رخ داده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره شرایط مصرف این دارو در ایران و احتمال ریکال‌شدن آن در بازار دارویی ایران عنوان کرد: ریکال و جمع‌آوری این دارو فقط برای والزارتان تولید شده از مواد موثره و محصول خاص شرکت چینی مذکور است و طبیعتا فقط شامل محصول والزارتان شرکت‌هایی خواهد شد که ماده اولیه خود را از این شرکت تامین کرده‌اند.

وی افزود: در بررسی‌های عاجل سازمان غذا و دارو، مشخص شد که از میان ۱۷ شرکت تولیدکننده والزارتان در ایران، هفت شرکت ماده اولیه خود را از این شرکت تامین کرده‌اند و دستور ریکال و جمع‌آوری محصول والزارتان این هفت شرکت صادر شده و طبق فرآیند معمول ریکال از بازار دارویی جمع‌آوری و مرجوع خواهند شد.

سرپرست روابط عمومی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: دستور ریکال صادر شده است و این دستور تنها متوجه والزارتان تولیدی هفت شرکت مورد اشاره بوده و داروی والزارتان تولیدی ۱۰ شرکت دیگر داخلی کماکان در بازار دارویی کشور در دسترس خواهد بود و مشکلی برای مصرف نخواهد داشت.

۷ شرکتی دارویی ایرانی که داروی «والزارتان» آن‌‌‌ها مشمول ریکال شده عبارتند از حکیم، جالینوس، داروپخش، ابوریحان، آوه‌سینا، پورسینا، و  عبیدی.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.