خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, 29 مرداد , 1399ساعت : 11:39کد مطلب: 20348

با نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان بیشتر آشنا شویم؛

زندگینامه حضرت آیت الله سلیمانی به قلم ایشان

اینجانب عباسعلی سلیمانی، فرزند علیجان، دارنده شناسنامه شماره هشت، صادره از سوادکوه در مورخه ۱۳۲۶/۳/۳ در روستای امیر کلا از…

اینجانب عباسعلی سلیمانی، فرزند علیجان، دارنده شناسنامه شماره هشت، صادره از سوادکوه در مورخه ۱۳۲۶/۳/۳ در روستای امیر کلا از منطقه انور در شهرستان سوادکوه در یک خانواده مذهبی سنتی با پیشه کشاورزی، چشم به جهان گشودم. پس از طی تحصیلات ابتدایی بر اساس علاقه وافر والدین، خاصه والده در سن دوازده سالگی در سال ۱۳۳۸ جهت گذراندن تحصیلات حوزوی در معیت برخی از طلاب منطقه، زیر نظر یکی از روحانیون به نام حجهالاسلام سید مهدی ادیانی که از اقوام بودند، به حوزه علمیه قم مشرف شدم. مدت توقف ما به خاطر عدم ثبات این عزیزان در قم، چهار ماهی بیشتر نبود. در مراجعت آقایان به شمال ما نیز که از زندگی پرتوی و تبعی برخوردار بودیم، به ناچار مراجعت کردیم. یک سالی پیش روحانیون منطقه حضور یافتیم، امّا چون تدریس حضرات پایدار و مرتب نبود و سیستم حوزه علمیه و حضور طلاب و همکلاسی و همدرسی و هم مباحثه ای وجود نداشت، فرصت موجود نیز به بطالت گذشت تا آن که در چهارده سالگی؛ یعنی در سال ۱۳۳۹ به محضر آیهالله کوهستانی و به حوزه علمیه کوهستان که از قراء بهشهر بود، شرفیاب و به مدت سه سال، علاوه بر تحصیل پایه های ادبیات، از نفس های قدسی و معنوی این عارف واصل، بهره بردیم. در سن هفده سالگی به حوزه علمیه مشهد مقدس مشرف و در مدرسه سلیمان خان که زیر نظر آیهالله کفائی خراسانی با مقررات سنگینی اداره می شد، اسکان یافتیم. مجدداً جهت مرور بیشتر و دقیق تر بر ادبیات و منطق، به دروس عزیزانی چون واعظی بربری (سیوطی و شمسیه)، هاشمی (مغنی اللبیب و جامی)، صالحی بربری (حاشیه ملا عبدالله) و ادیب نیشابوری(مطول)، حضور یافتیم. در دروس فقه و اصول از محضر اعاظمی چون: مدرسی و محامی (جلد اول و دوم شرح لمعه)، فائقی(معالم الاصول)، واعظ طبسی (قوانین الاصول)، مهدوی دامغانی (رسائل و مکاسب) و همزمان درس تفسیر آیهالله میرزا جواد آقا تهرانی بهره بردیم.

در سال ۱۳۴۶ به قم مشرف و در مدرسه علمیه خان که زیر نظر فرزند برومند آیهالله العظمی بروجردی قرار داشت، مستقر شدیم و برخی از دروسی را که در مشهد گذرانده بودیم به خاطر تفاوت در تدریس و کیفیت بالاتر تدریس قم، دوباره گذرانیدیم و از محضر آیات مصطفی اعتمادی (رسائل)، مشکینی(مکاسب)، فاضل لنکرانی و سبحانی (جلدین کفایه الاصول)متنعم شدیم. همزمان از تفسیر آیهالله خزعلی و منظومه آیهالله محمدی گیلانی و آیهالله محمد یزدی و اسفار آیهالله جوادی آملی و دوره آموزش نویسندگی و آشنایی با قلم از مکتب آیهالله سبحانی و مصطفی زمانی مستفیض شدیم.

سال ۱۳۴۹ در سن بیست و سه سالگی در دروس خارج فقه و اصول آیات عظام میرزا هاشم آملی، گلپایگانی و وحید خراسانی شرکت کردم. همزمان اقتصاد در نهج البلاغه را از محضر آیهالله نوری همدانی و مباحث کلامی و اعتقادی را از محضر آیهالله مکارم شیرازی، مستفیض می شدیم.

پیروزی انقلاب و ادای وظیفه

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و شکل گیری سیستم قضایی کشور جهت تکمیل کادر قضایی، دست نیاز به حوزه علمیه قم دراز شد. بیش از چهارصد نفر از طلاب در آزمون قضایی شرکت جستند که سی و اندی نفر قبول شدیم. از آن جا که بنده از سال ۱۳۵۳ در بابلسر سابقه منبر داشتم و برای دانشجویان آن جا جلسات تفسیر آیات جهاد و مباحث اعتقادی بر پا کرده بودم و نسل جوان ارتباط تنگاتنگی با این جانب داشتند و همچنین به دلیل آن که بعد از پیروزی انقلاب، گروهک ها به ویژه منافقین در آن جا فعال شدند، بزرگانی چون آیهالله العظمی میرزا هاشم آملی و حضرات آیات جوادی آملی، مشکینی و سید جعفر کریمی، مصلحت را در این دیدند که امامت جمعه آن شهر را به من محول نمایند. از این رو، در تاریخ ۱۷/۷/۱۳۵۹ به این سمت منصوب شده و یک سال بعد، بدون اطلاع این جانب مسئولیت نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه مازندران را بر عهده بنده قرار دادند، بعدها کل آموزش عالی مازندران و گلستان به عهده حقیر واگذار گردید و در سال ۱۳۸۰ سمت امامت جمعه زاهدان و نمایندگی مقام معظَّم رهبری در استان سیستان و بلوچستان و در سال ۱۳۸۲ مسئولیت نمایندگی معظَّم له در امور اهل سنت این استان به عهده بنده گذاشته شد. در نتیجه، رسالت برپایی وحدت و حفظ و رشد آن و ایجاد صلح و صفا و صمیمیت منطقه به عنوان یک رسالت بسیار خطیر و سنگین، بر شانه ام قرار گرفت.

خدمات ارائه شده در بابلسر و مازندران

احداث المهدی با مساحت چهار هزار و دویست متر مربع؛

احداث حوزه علمیه امام هادی(ع) در سه طبقه با مساحت بیش از سه هزار متر مربع که متأسفانه بعد از انتقال بنده به زاهدان، بلااستفاده ماند؛

احداث هشت باب مدرسه به وسیله خیر بزرگواری به نام حاج غلام حسین مطهری زیر نظر این جانب؛

احداث پژوهشکده معلمان ضمن خدمت؛

احداث دانشگاه غیر انتفاعی علوم و فنون مازندران مستقر در بابل در جوار دیگر اعضای هیأت مؤسس و هیأت امناء؛

خدمات ارائه شده در زاهدان

توسعه و تجهیز حوزه علمیه امام صادق(ع) و ترمیم و تجهیز کتابخانه آن و احداث چند باب واحد مسکونی جهت اسکان اساتید؛

تجهیز نسبی مصلای قدس و دیوارکشی عیدگاه المهدی؛

احداث ساختمان اداری نمایندگی ولی فقیه؛

حمایت و پی گیری جهت احداث ده باب مدرسه در مناطق مختلف استان، توسط افراد خیر مدرسه ساز؛

توسعه و ترمیم سالن اجتماعات دفتر….

مسئولیت ها

تبلیغ معارف حقه الهیه از سال ۱۳۴۴ تا کنون در استان های مختلف کشور؛

امامت جمعه و عضو شورای ائمه جمعه استان مازندران از ۱۳۵۹ تا ۱۳۸۰؛

مسئول نهاد رهبری در مراکز آموزش عالی ملی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشگاه علوم پزشکی بابل و مجتمع دانشگاهی کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۵؛

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی منطقه ۳، شامل استان های گیلان، مازندران و گلستان در سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰؛

عضو هیأت مؤسس دانشگاه غیرانتفاعی علوم و فنون مازندران و عضو هیأت امنای همین دانشگاه؛

عضو هیأت مؤسس مرکز آموزش ضمن خدمت معلمین بابلسر؛

امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۷؛

نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان از سال ۱۳۸۲ ۱۳۹۷؛

نماینده رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۶؛

نماینده ادوار چهارم و پنجم مجلس خبرگان رهبری؛

عضو هیأت امنای دانشگاه علمی سیستان و بلوچستان؛

عضو هیأت امنای دانشگاه علوم دریایی چابهار؛

رئیس هیأت امنای دانشکده های علوم قرآنی زاهدان و زابل؛

عضو شورای عالی مجمع التقریب؛

مسئول مؤسسه آموزشی مذاهب اسلامی؛

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.