خانه ارتباط با ما درباره ما
جمعه, ۱۵ شهریور , ۱۳۹۸ساعت : 23:52کد مطلب: 17680

آیین روز شش گوشه کاشان در فهرست میراث معنوی ثبت شد

  مشکات آنلاین: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان گفت: شش گوشه، نمادی از ضریح و قبر…

 

مشکات آنلاین: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان گفت: شش گوشه، نمادی از ضریح و قبر شش گوشه امام حسین (ع) وعلی اکبر است که نگهداری و مراسم حمل آن به بازار به عهده هیئت شاهزاده علی اکبر امامزاده حبیب موسی است .

مهران سرمدیان  اظهار کرد: آیین روز شش گوشه شهر کاشان به عنوان یکی از آیین های میراث معنوی با گستره و موضوع میراث فرهنگی ناملموس استان اصفهان با شماره ۱۳۳۵در فهرست میراث ناملموس ثبت شد.

وی افزود: در برنامه های آیینی محرم کاشان، روز ششم محرم اختصاص به حمل شش گوشه دارد و در این روز هیچ هیئتی به بازار نمی رود و سایر دسته های عزادار در مراسم حمل شش گوشه همراه هیئت علی اکبری می شوند. به همین علت به روز ششم محرم روز شش گوشه هم می گفته اند .

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، تصریح کرد: ضریح نمادینی که توسط هیئت به عنوان شش گوشه حمل می شود توسط یکی از استادان نجار و منبت کار کاشان از ضریح امام حسین (ع) نمونه برداری و ساخته شده است که از یک ضریح، دو گلدسته، گنبد طلایی و چهار چرخ که وسیله حرکت آن می باشد تشکیل شده است.

سرمدیان تاکید کرد: منطقه فرهنگی کاشان، علاوه بر یک هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی که مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است، از جاذبه ها و میراث معنوی نیز برخوردار است که می تواند به عنوان گردشگری مذهبی معرفی شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کاشان گفت: گردشگری مذهبی، از جمله پررونق ترین مدل گردشگری است که آثار آن در بخش های اقتصادی، برنامه‌ای، اجتماعی و فرهنگی ظاهر می شود.

 

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.