خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, ۷ آبان , ۱۳۹۷ساعت : 20:03کد مطلب: 11416

ابتلا به سالک در آران و بیدگل ۲ برابر شده‌است

سرپرست شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل از افزایش ۱۰۰ درصدی ابتلا به سالک در این شهرستان به نسبت…

سرپرست شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل از افزایش ۱۰۰ درصدی ابتلا به سالک در این شهرستان به نسبت سال گذشته خبر داد.

اعظم باقری دوشنبه ۷ آبان‌ماه ۹۷ در گفت‌و‌گو با ایرنا گفت: نزدیک به ۲۳۰ نفر از ابتدای سال جاری در شهرستان آران و بیدگل درگیر بیماری سالک بودند که تنها ۹۳ نفر از آن‌ها در شهرستان مبتلا شدند.

باقری افزود: نزدیک به ۶۰ درصد از مبتلایان، سابقه مسافرت به مناطق آلوده خارج از آران و بیدگل را داشتند که زدیک به کانون بحران این بیماری بوده است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل بیان کرد: ۱۸ کانون بحران در این شهرستان وجود دارد که بیشتر در حاشیه شهرها و روستاها است و بیشترین آمار مبتلایان با ۸۰ مورد مربوط به شهر ابوزید‌آباد است.

وی اضافه کرد: اقدام‌های پیشگیرانه از جمله مبارزه با جوندگان ناقل بیماری در نزدیک به ۱۰ هزار هکتار از کانون‌های بحران با همکاری سایر دستگاه‌ها در ۶ ماهه نخست سال‌جاری اجرا شده‌است.

باقری تشریح کرد: درمان این بیماری رایگان است و برگزاری نشست‌های آموزشی، پخش جزوه و توزیع بیش از یک هزار اسپری دورکننده حشرات بین گروه‌های هدف از جمله اقدامهای صورت گرفته است که همچنان ادامه دارد.

وی توصیه کرد: باید از ریختن زباله، نخاله‌های ساختمانی و نگه‌داری دام در نزدیکی محل سکونت خودداری شود.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل همچنین گفت: استفاده از پشه‌بند، نصب توری در مقابل درب و پنجره‌ها، استفاده از لباس‌های آستین‌بلند هنگام غروب و در طول شب و استفاده از پمادهای دورکننده حشرات در مصون نگه‌داشتن انسان از نیش پشه ناقل بیماری موثر است.

سالک نوعی بیماری پوستی است که بر اثر گزش جوندگان یا جنس ماده نوعی پشه خاکی به انسان سرایت می‌کند و عامل آن انگلی به نام «لیشمانیا» است. چند هفته پس از گزش، علائم سالک بروز می‌کند که شامل ایجاد تورم و زخم در محل گزش است و البته پس از نزدیک به ۶ ماه علائم بیماری به طور معمول فروکش کرده اما اثر نامناسبی بر روی پوست برجای می‌ماند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.