خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۱۷ مهر , ۱۳۹۷ساعت : 22:06کد مطلب: 11115

مرحله دوم برداشت هندوانه دیم از دل کویر

مرحله دوم برداشت هندوانه دیم (سُنبک) در کویر آران و بیدگل آغاز شد. به گزارش صداوسیما؛ مدیر جهاد کشاورزی آران…

مرحله دوم برداشت هندوانه دیم (سُنبک) در کویر آران و بیدگل آغاز شد.

به گزارش صداوسیما؛ مدیر جهاد کشاورزی آران و بیدگل گفت: هندوانه دیم در کویر آران و بیدگل در چاله‌هایی که به چاله‌ «سنبک» و «چهارطاقی» شهرت دارد، برداشت می‌شود.

حسین فتاحی افزود: هندوانه دیم در شهرستان کویری آران و بیدگل در دو منطقه چاله سنبک و چاله چهارطاقی بیش از ۱۲هکتار اواسط فروردین‌ماه کشت می‌شود و برداشت نوبت نخست آن تیر و نوبت دوم آن هم در مهرماه است.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود در مرحله دوم از از هر هکتار سطح زیر کشت دیم در آران و بیدگل در برخی از چاله‌ها بین ۱۰تا۱۵ تن هندوانه برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی آران و بیدگل دلیل کشت هندوانه دیم در منطقه کویر آران و بیدگل را بالابودن سطح آب زیرزمینی دانست و گفت: در چاله‌های سنبک و چهار طاقی برای رسیدن به آب چاله‌هایی به عمق کمتر از یک متر کنده می‌شود.

فتاحی افزود: در حال حاضر از ۲۰۴چاله مفروض، ۱۰۳چاله در مناطق سنبک و چهارطاقی کشت هندوانه دیم فعال است.

کشت دیم هندوانه در کویر آران و بیدگل قدمت ۳۰۰ساله و این محصول آبدار دارای خواص دارویی کم‌نظیر از جمله پایین‌بودن قند و فیبر فراوان است.

روش کاشت هندوانه دیمی در کویر چاله سنبک آران‌ و‌ بیدگل به ‌شماره ۱۴۲۳ در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس کشور ثبت شده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.