خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۷ساعت : ۱۴:۰۶کد مطلب: 7606

برداشت گل محمدی از گلستان‌های کاشان آغاز شد

در شرایطی که فصل برداشت گل محمدی از گلستان‌های گل محمدی در کاشان، عموما از دهه نخست اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شد،…

در شرایطی که فصل برداشت گل محمدی از گلستان‌های گل محمدی در کاشان، عموما از دهه نخست اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شد، امروز چهارشنبه ۱۵ فروردین‌ماه آیین آغاز گل‌چینی و گلابگیری در کاشان با حضور فرماندار کاشان برگزار و فصل گل‌چینی آغاز شد.

فرماندار کاشان در این آئین در سخنانی اظهارامیداواری کرد امسال افزون بر ۹۵۰۰ تن گل محمدی از سطح ۲۵۰۰ هکتار زمین‌های زیر‌کشت این محصول برداشت شود.

حمیدرضا مؤمنیان با بیان این‌که کاشان بیشترین میانگین تولید گل محمدی در کشور را دارد افزود: از این میزان برداشت گل محمدی، سالانه حدود ۱۵ هزار تن گلاب مرغوب در ۱۶۰۰ کارگاه سنتی، ۲۸ واحد صنعتی و ۱۲واحد نیمه‌صنعتی تولید می‌شود.

مومنیان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می شود از این میزان گل حدود ۲۲۰۰ کیلو اسانس طبیعی به ارزش تقریبی هر کیلو ۲۰ میلیون تومان استحصال شود.

وی با اشاره به ۸۰ هزار نفر روز اشتغال در موسم گل‌چینی و گلاب‌گیری در شهرستان کاشان گفت: زندگی ۲۸۰۰ خانوار به کشت، تولید و برداشت گل محمدی وابسته است و این صنعت حدود شش هزار شغل پایدار و ثابت ایجاد کرده است.

فرماندار کاشان توسعه کشت‌های کم‌آب‌بر را از مصادیق اقتصاد مقاومتی برشمرد و یادآور شد: توسعه دشت‌های گل محمدی با کمترین سرمایه‌گذاری از ارزش افزوده بالایی برخوردار است.

مومنیان هم‌چنین کیفیت و مرغوبیت گل محمدی و فرآورده‌های آن در شهرستان کاشان را دارای شهرت جهانی دانست و تصریح کرد: این مهم موجب رونق صنعت گردشگری به خصوص ورود گردشگران خارجی به کاشان در فصل بهار و ایام گلاب‌گیری شده است.

 اقتصاد مناطق کوهستانی کاشان مشتمل بر بخش‌های قمصر، برزُک و نیاسر به عنوان مهم‌ترین مرکز تولید گل محمدی و گلاب در کشور کاملا وابسته به گل محمدی، گلاب‌گیری و عرقیات است که باتوجه به تنوع اقلیمی، فصل برداشت گل محمدی از نیمه فرودین‌ تا نیمه تیرماه طول می‌کشد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.