خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۱۷ شهریور , ۱۳۹۸ساعت : ۱۴:۲۹کد مطلب: 17727

صنف فروشندگان لوازم‌التحریر کاشان می‌گویند:

بی‌مهری فروشندگان غیرمجاز به بازار لوازم‌التحریر زیاد است

رئیس صنف لوازم‌التحریر کاشان: فروش لوازم‌التحریر در فروشگاه‌های مواد غذایی و مدارس ممنوع است.   مشکات آنلاین – حوریه شیوا:…

رئیس صنف لوازم‌التحریر کاشان: فروش لوازم‌التحریر در فروشگاه‌های مواد غذایی و مدارس ممنوع است.

 

مشکات آنلاین – حوریه شیوا: رسیدن ماه مهر و شروع سال تحصیلی جدید، برای فروشگاه‌های بزرگ یا مغازه‌های کوچک ِ لوازم‌التحریر، زمانی طلایی و درواقع «شب عید»شان است. اما این روزها، شیرینی این دوران، با بعضی اقدامات غیرقانونی و بی‌اخلاقی‌ها، به کام این صنف تلخ شده است.

به گفته فروشندگان با سابقه لوازم‌التحریر در کاشان، تعدادی از فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی که عضو صنف لوازم‌التحریر نیستند، اقدام به فروش ویژه لوازم‌التحریر کرده‌اند. از طرفی، آن‌ها می‌گویند بعضی از مدارس کاشان هم‌زمان با ثبت‌نام دانش آموزان، به فروش لوازم‌التحریر در خود ِ مدرسه نیز اقدام کرده‌اند؛ که این کار، از نظر قوانین صنفی و قوانین آموزش‌وپرورش، غیرقانونی است و باعث نارضایتی و اعتراض آن‌ها شده است.

 

مرتضی شبانی، یکی از فروشندگان لوازم‌التحریر است که دراین‌باره به مشکات آنلاین می‌گوید:

در مورد فروش غیرمجاز لوازم‌التحریر در فروشگاه‌های مواد غذایی، چندی پیش، با تعدادی از همکاران نامه‌ای نوشتیم تا از طریق اصناف پیگیری‌های لازم انجام شود. برای مثال فروشگاهی مثل زینبیه، فقط مجوز برای فروش محصولات غذایی دارد نه نوشت‌افزار، اخطاریه به آن‌ها داده شد، لوازم‌التحریر را جمع کردند، اما در کنار فروشگاه، مغازه‌ای بدون مجوز صنف لوازم‌التحریر زدند که برای آنجا هم اخطاریه فرستاده شد. اما در عین ناباوری، فروشنده گفته که من لوازم‌التحریر را از مغازه‌ام جمع می‌کنم اما آن‌ها را در وانت‌بار خواهم گذاشت و در سطح شهر اقدام به فروش خواهم کرد و یا همین‌جا جلوی فروشگاه محصولاتم را داخل وانت می‌فروشم!

این اقدام واقعاً غیراخلاقی است و من دلیل آن را نمی‌فهمم. چون واقعاً سودی هم برای آن‌ها ندارد و تنها می‌خواهند بازار را خراب کنند، حالا با چه هدفی؟ نمی‌دانم!

از طرفی در مورد فروش لوازم‌التحریر در مدارس، طبق قوانین آموزش‌وپرورش، مدارس اجازه فروش جنس ندارند و ما از کسانی که فرهنگی هستند، انتظار چنین کاری را نداریم.

 

اصغر منصف، دیگر فروشنده‌ای است که در حوزه لوازم‌التحریر فعالیت می‌کند. او می‌گوید:

همه همکاران ما از این بابت ناراحت هستند، اما متأسفانه کسی نیست جلوی آن‌ها را بگیرد. زمانی هم که صحبت یا اعتراضی می‌کنیم، رسیدگی نمی‌شود.

 

معاون یکی از مدارس دخترانه که اقدام به فروش لوازم‌التحریر کرده، دراین‌باره می‌گوید: ما فقط برای کلاس اولی‌ها چنین کاری کرده‌ایم، چون مقطع آن‌ها حساس است. لوازم‌التحریری که برای کلاس اولی‌ها آماده کردیم، لیستی بوده که معلم‌ها داده‌اند و گفته‌اند حتماً باید استاندارد باشد. مثلاً گفته‌ایم دفتر سیمی نخرند یا خط کش استاندارد باشد، چون نمی‌دانند و خط کش فانتزی و متفرقه می‌خرند. یا برای مثال برند مداد، برای کلاس اولی‌ها مهم است. ما هم در حد لوازمی که نیاز دارند مثل مداد، دفتر، پاک‌کن و خط ‌کش به آن‌ها داده‌ایم نه کالای دیگر.

او در پایان مکثی می‌کند و می‌گوید: راستش همسر خودم فروشنده لوازم‌التحریر است و حدود سی سال است که در این حوزه کار می‌کند، من این اقلام را از مغازه همسرم به مدرسه آوردم. همسرم با این کار مخالف بود و من هم بعد از سی سال برای اولین بار دست به چنین کاری زدم. نمی‌خواستم در این وضعیت گرانی، خانواده دانش آموزان جنسی را بخرند که ما مجبور شویم بگوییم پس بدهند.

این معاون مدرسه در پاسخ به این سؤال که آیا مجوزی از آموزش‌وپرورش برای این کار داشته می‌گوید: من از جایی چیزی نپرسیدم و این هم کار خاصی نبوده. من در سطح گسترده اقدام به فروش نکردم و در حد مداد، پاک‌کن، خط کش و دفتر بوده است.

 

حمید یزدانخواه، رئیس صنف لوازم‌التحریر کاشان فروش لوازم‌التحریر در فروشگاه‌های مواد غذایی و مدارس را ممنوع اعلام کرده و می‌گوید:

شنیده‌ام که چند تا از مدارس اقدام به فروش غیرقانونی لوازم‌التحریر کرده‌اند. این به کار مغازه‌دارانی که یک سال است  منتظر ماه شهریورند و تنها همین یک ماه را کاسبی می‌کنند لطمه می زیادی می‌زند. ما پیگیر این موضوع هستیم.

یزدانخواه درباره نظارت بر کار فروشگاه‌ها و بازرسی از آن‌ها در سطح شهر می‌گوید: هرسال، از طرف اداره صنعت، معدن و تجارت، چند بازرس به همراه یک بازرس از طرف ما به مغازه‌ها سر می‌زنند تا هم قیمت‌ها و اتیکت‌ها را بررسی کنند و هم جلوی اقدامات غیرقانونی بعضی مغازه‌هایی که تداخل صنفی ایجاد می‌کنند را بگیرند. در این زمینه با متخلفین برخورد می‌شود. بیشتر این اتفاقات هم در ماه شهریور می‌افتد.

وی ضمن اشاره به اینکه تعدادی از مدارس اقدام به فروش لوازم‌التحریر داشته‌اند گفت: این کار غیرقانونی است. اگر قرار باشد این روند ادامه پیدا کند، صنف لوازم‌التحریر در کاشان نابود می‌شود. ما نامه‌نگاری خواهیم کرد تا از طریق اتاق اصناف، آموزش‌وپرورش جلوی مدارس را بگیرد.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.