خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۷ساعت : 21:46کد مطلب: 8484

تضعیف مذاکره کنندگان به ضرر نظام است

«عباسعلی منصوری» نماینده سابق مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس و عضو کمیسیون برجام در گفت‌وگو با…

«عباسعلی منصوری» نماینده سابق مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس و عضو کمیسیون برجام در گفت‌وگو با ایکنا بر ضرورت حفظ آرامش و همدلی درونی میان نیروهای نظام و انعکاس صدای واحد از داخل کشور به ویژه در موقعیت کنونی تاکید کرد و گفت: موضوعات راهبردی موضوعاتی است که به کل نظام مربوط می‌شود و کل نظام در آن دخیل است و طبیعی است که هر کس که درباره موضوعات راهبردی مذاکره و گفت‌وگویی انجام داده به عنوان نماینده نظام وارد این کار شده و از این رو برجام نیز یک موضوع راهبردی است و کسانی که مأموریت پیدا کردند تا در این ارتباط کار را به پیش ببرند افرادی بودند که به تعبیر مقام معظم رهبری عرق ریختند و تلاش کردند تا بالاترین منفعت را برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان بیاورند.

منصوری ادامه داد: بدیهی است که دشمنی‌های استکبار و جبهه معاندین با جمهوری اسلامی ایران تمام‌شدنی نیست و تا زمانی که حق و باطل وجود دارد این دشمنی‌ها هم ادامه دارد. لذا نمی‌توان از نظام سلطه و باطل انتظار داشت که علیه ملت ایران توطئه نکند و با ما همراهی کند. اما نکته مهم این است که افرادی که از طرف نظام برای انجام مذاکراتی مانند برجام مأموریت پیدا می‌کنند از سوی جبهه داخلی مورد حمایت قرار گیرند.

تبدیل موضوع راهبردی به دستمایه بازی‌های سیاسی تضعیف جبهه خودی است

منصوری آرانی تأکید کرد: تضعیف این افراد و تبدیل موضوعات راهبردی به موضوعات پرمناقشه برای بازی‌های سیاسی و جناحی، تضعیف جبهه خودی است و به صلاح کل نظام نیست. زیرا بدیهی است با این نوع برخوردها دیگر کسی جرئت این را پیدا نمی‌کند که در موضوعات سخت و پیچیده راهبردی ورود پیدا کند چون از حمایت از جبهه داخلی مطمئن نیست.

این نماینده سابق مجلس عنوان کرد: در این نوع مذاکرات هم امتیاز گرفته می‌شود و هم امتیاز داده می‌شود که در واقع تاکتیک مذاکرات است و اینگونه نیست که فرد مذاکره‌کننده سازشکار، ترسو واداده باشد. در واقع مهمتر از اینکه برجام چه سودها یا ضررهایی داشته و دیدگاه‌های مختلفی که در این باره وجود دارد، این است که در مواجهه با جبهه بیرونی علیرغم اختلافات در درون خانواده، باید کنار یکدیگر بوده و هم‌افزایی داشته باشیم نه اینکه از توان همدیگر بکاهیم زیرا دشمنان کلیه نیروهای نظام را فارغ از اختلافات، در قالب یک کل می‌بینند و تفاوتی میان افراد قائل نیستند.

کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: به عبارتی اعضای یک خانواده قاعدتا در یک کشتی نشسته‌اند و اگر آن کشتی به ساحل برسد همه به ساحل می‌رسند و اگر مشکلی برای کشتی ایجاد شود این خسارت به همه وارد می‌شود. لذا اینکه درون این کشتی درگیری و تنش ایجاد شود به جز اینکه احتمال به ساحل رسیدن کشتی را کاهش می‌دهد سود دیگری ندارد.

نقد منصفانه در داخل، هم‌افزایی در مواجهه با بیرون/ تضعیف مذاکره‌کنندگان در داخل امکان امتیازگیری را سخت‌تر می‌کند

منصوری آرانی افزود: پس باید درون خانواده در مباحث مختلف به نقد منصفانه با رویکرد برادرانه و سازنده پرداخت نه اینکه به اسم انتقاد توان یکدیگر را تضعیف کرد. امروز توان نیروهای سیاسی، قوای سه‌گانه و نهادهای مختلف باید در مقابل استکبار مضاعف شود نه اینکه با درگیری و مقصر جلوه دادن یکدیگر با توانی خسته به مصاف دشمن برویم.

وی اضافه کرد: برجام هم موضوعی است که دیدگاه‌های مختلفی حول و حوش آن وجود دارد و تاریخ بهترین قاضی در مورد آثار آن خواهد بود و باید اجازه داد زمان بگذرد و ابعاد و تأثیرات آن مشخص‌تر شود. پس در چنین شرایطی باید به تقویت یکدیگر بیاندیشیم و از نقاط ضعف و قوت مذاکرات در ادامه مسیر بهره بگیریم.

منصوری آرانی با بیان اینکه تضعیف تیم مذاکره‌کننده در داخل امکان امتیازگیری آنها را در مواجهه با طرفین مذاکره سخت‌تر می‌کند، گفت: اگر یک تیم فوتبال در زمین خودش از سوی طرفدارانش تشویق نشود این تیم مقابل است که سود می‌برد و برای پیروزی جری‌تر می‌شود و بالعکس روحیه تیم خودی پایین می‌آید و قدرت جنگندگی‌اش را از دست می‌دهد.

وی ادامه داد: به همین نسبت تیم مذاکره‌کننده هم نماینده حاکمیت، نظام و مردم است و اگر این افراد از داخل مورد هجمه قرار بگیرند و دچار تضعیف روحی شوند آنگاه مذاکراتی که به خودی خود سخت و پیچیده است و طرف‌های مقابل ما با هم وحدت و انسجام بالایی با یکدیگر دارند، سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد شد و به تبع آن امتیازگیری برای طرف مقابل آسان‌تر و برای طرف خودی مشکل‌تر می‌شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.