خانه ارتباط با ما درباره ما
جمعه, ۱۷ خرداد , ۱۳۹۸ساعت : ۱۵:۲۰کد مطلب: 16067

وزارت کشور هیچ بنایی برای تغییرات استانی ندارد/ داوطبان انتخابات وعده دروغ ندهند

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره احتمال دادن وعده از سوی نامزدهای انتخاباتی به مردم برای تقسیمات کشوری تصریح کرد: وزارت…

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره احتمال دادن وعده از سوی نامزدهای انتخاباتی به مردم برای تقسیمات کشوری تصریح کرد: وزارت کشور هیچ بنایی برای تغییرات استانی ندارد. البته ممکن است در یک روال عادی دولت یک روستا را به شهر یا بخش را به شهرستان تبدیل کند که این یک روال معمول دارد اما در انتخابات پیش رو، نامزدهای انتخاباتی توجیه می‌شوند که درباره تقسیمات کشوری وعده ندهند چون تقسیمات کشوری از اختیارات دولت است نه نمایندگان مجلس. وعده‌های غیرعملی و دروغ می‌تواند جزو تخلفات انتخاباتی محسوب شود.

 

سیداسماعیل موسوی بیان اینکه فضای مجازی در انتخابات بسیار مؤثر است ، ولی اگر رها شود می‌تواند تهدیدی برای انتخابات باشد، گفت: همه داوطلبان انتخابات که در فضای مجازی فعالیت کرده و سایت و کانال دارند، آدرس آن پایگاه‌های اطلاع‌رسانی را باید اعلام کنند.

 

وی با اشاره به اینکه سامانه ساماندهی و یکپارچه‌سازی تبلیغات انتخاباتی راه‌اندازی می‌شود، اظهار کرد: در واقع این سامانه بستری است برای تجمیع فعالیت‌های انتخاباتی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی بدین ترتیب که همه داوطلبانی که در فضای مجازی فعالیت کرده و سایت و کانال دارند، آدرس آن پایگاه‌های اطلاع‌رسانی را در این سامانه ثبت می‌کنند و این پایگاه‌ها به مراجع رسمی تبلیغات نامزدها معرفی می‌شود.

 

وی ادامه داد: هدف از طراحی این سامانه تجمیع فعالیت انتخاباتی و پیشگیری از تخلفات احتمالی است. ممکن است در جریان تبلیغات انتخابات مطالبی به نام یک نامزد در فضای مجازی منتشر شود که هدف آن تخریب این نامزد باشد. با طراحی این سامانه مشخص می‌شود که نامزدهای انتخاباتی چه مطالبی را بیان کرده‌اند و مردم هم مطمئن می‌شوند که مطالبی که در این پایگاه‌ها منتشر شده است صحبت‌های واقعی نامزدهای انتخاباتی است.

 

سخنگو و دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه همه مردم به این سامانه دسترسی داشته و می‌توانند جست‌وجو کنند که نامزدهای انتخاباتی چه مطالبی را در این مراکز اطلاع رسانی خود بارگذاری کردند، خاطرنشان کرد: فضای مجازی پدیده نویی است که در انتخابات بسیار مؤثر است ولی اگر رها شود می‌تواند تهدیدی برای انتخابات باشد.

 

شورای نگهبان و وزارت کشور در پی شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی هستند

وی درباره نظارت مجریان و ناظران انتخابات بر هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی تصریح کرد: در لایحه جامع انتخابات و طرح استانی شدن انتخابات پیش‌بینی‌های خوبی درباره نظارت بر هزینه‌های انتخاباتی وجود داشت ولی هیچکدام از آن‌ها به قانون تبدیل نشده است. در وزارت کشور بخشنامه‌هایی که مغایرت با قانون نداشته باشند برای موضوع هزینه‌های تبلیغاتی اعلام می‌شود ولی هنوز در این زمینه به یک نقطه مشخصی نرسیده‌ایم. قطعاً شورای نگهبان و وزارت کشور در پی شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی هستند تا مردم بدانند چه منابعی برای تبلیغات هزینه می‌شود. در ستاد انتخابات کشور باید در این زمینه دستورالعمل‌هایی ایجاد شود به شرط آنکه با قانون مغایرت نداشته باشد.

 

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.