خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۳ مهر , ۱۳۹۷ساعت : ۱۵:۱۳کد مطلب: 10818

ثبت ملی آیین نخل‌گردانی روز شش امام حسین(ع) شهر نیاسر

سرپرست پایگاه میرات فرهنگی نیاسر از ثبت آیین نخل‌گردانی روز شش امام حسین(ع) شهر نیاسر خبر داد. به گزارش روابط…

سرپرست پایگاه میرات فرهنگی نیاسر از ثبت آیین نخل‌گردانی روز شش امام حسین(ع) شهر نیاسر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی کاشان، «علی ابوالفضلی» گفت: این آیین یکی از با‌شکوه‌ترین آیین‌های مذهبی است که هرساله در روز شانزدهم محرم با حضور جمع کثیری از اهالی شهر نیاسر برگزار می‌شود.

ابوالفضلی بیان داشت: سوگ‌واران ابتدا چهار نخل را که در طول مسیر منتهی به مسجد جامع نیاسر به یک‌دیگر رسیده‌اند را به ترتیب به طرف مسجد جامع حرکت داده و پس از برگزاری نماز باشکوه ظهر و صرف ناهار، از کوچه‌های قدیمی شهر به میدان «چالوجه» می‌برند و پس از سلام‌دادن نخل‌ها با نخل موجود در میدان مذکور که منسوب به تابوت‌واره امام حسین(ع) است در این مکان به نوحه‌‌خوانی، سینه‌زنی و سوگ‌واری می‌پردازند.

سرپرست پایگاه میرات فرهنگی نیاسر اضافه‌کرد: سپس دوباره نخل‌ها را بنابر روال معمول و رعایت مرتبه و منزلت و به ترتیب نخل امام حسین(ع)، نخل حضرت ابوالفضل(ع)، نخل حضرت علی‌اکبر(ع)، نخل حضرت قاسم(ع) و نخل حضرت علی‌اصغر(ع) از مسیری قدیمی به طرف محله «چالقاب» حرکت می‌دهند.

به گفته وی؛ یکی از حزن‌انگیزترین بخش‌های این آیین، مراسم خداحافظی نخل‌ها با یک‌دیگر است  که نخل‌گردانان به نشان احترام قسمت جلوی هر نخلی که در مسیر جدا می‌شود را در مقابل تک‌تک نخل‌های دیگر چند بار به زمین نزدیک می‌کنند و بلند می‌شوند و سلام می‌دهند و در همین حال ذکر «ای همسفر زینب رفتی و خداحافظ/ ای تاج سر زینب رفتی و خداحافظ/ ای نور دل زینب رفتی و خداحافظ را می‌خوانند و نخل‌گردانان با تکان‌دادن دست از همدیگر خداحافظی می‌کنند و به این ترتیب در طول مسیر و در محل‌های مشخص نخل‌ها جدا شده و به مکان نگه‌داری آن منتقل می‌شوند.

سرپرست پایگاه میرات فرهنگی نیاسر خاطرنشان کرد: آن‌چه که این آیین را شاخص می‌نماید احترام، انضباط اجتماعی، اتحاد و همدلی، مذهب و معنویّت است که در عمق روح و جان و باورها و اعتقادات اهالی نیاسر درآمیخته است و از سویی دیگر نیز سبب ایجاد نوعی جاذبه قوی تاریخی – مذهبی گردیده به طوری که به عنوان میراث معنوی ارزشمند هرساله مشتاقان زیادی را از اطراف و اکناف و حتی شهرهای دیگر به سوی نیاسر روانه می‌سازد.

آیین نخل‌گردانی روز ۶ امام حسین (ع) نیاسر در ۱۳۹۶/۱۲/۹ به‌شماره ۱۵۲۹ در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.