خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۱۶ دی , ۱۳۹۷ساعت : 16:20کد مطلب: 13096

جایزه بین‌المللی برای سفال معاصر کاشان

سمپوزیوم ماکسبل ترکیه عنوان جایزه افتخاری خود را به اثری از عباس اکبری هنرمند عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان اختصاص داد….

سمپوزیوم ماکسبل ترکیه عنوان جایزه افتخاری خود را به اثری از عباس اکبری هنرمند عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان اختصاص داد.

این اثر با عنوان بفرمایید یک کاسه چای سبز برخوردی مفهومی در استفاده از لعاب‌های فلز‌فام در ظروف مخصوص چای سبز است.

رنگ سبز فلزفام ویژه درون این ظرف کنایه‌ از چای سبزی است که درون آن نیست، به گونه‌ای که جای خالی آن کارکردی تجسمی را با این رنگ به خود می‌گیرد.

این نحوه برخورد با درون یک ظرف در ادامه آثاری است که وی پیشتر در سال ۱۳۹۲ در کتاب ظرف و در گفت‌و‌گویی با محمد پرویزی با عنوان ظروف پری که خالی نمی‌شوند تولید کرده است.

سمپوزیوم ماکسبل یکی از سمپوزیوم‌های مهم سرامیک ترکیه است که با همکاری کشور ترکیه و کره جنوبی برگزار می‌شود که عباس اکبری پیشتر نیز در سال ۱۳۹۳ در بخش غیر مسابقه آن و با برگزاری ورکشاپی شرکت داشته است و امسال با حضور هنرمندان و داوران بین‌المللی بخش مسابقه به این سمپوزیوم اضافه شده است.

عباس اکبری، عضو هیات علمی دانشکده معماری و هنر، عضو گروه مطالعات عالی هنر دانشگاه کاشان و عضو آکادمی بین‌المللی سرامیک، قریب به ۲۰ سال است که تمرکزش را بر روی سفال گذاشته است و این تمرکز تنها معطوف به خلق اثر و برپایی نمایشگاه نیست و چندین کتاب پژوهشی در این خصوص به رشته تحریر درآورده است.

درس‌هایی از محمد بن ابی البرکات جوهری نیشابور، مجموعه سور «از ظرف تا ساز سفالی»، تجربه‌هایی در ساخت کوره‌های سفال تعدادی از آثار تالیفی این هنرمند و استاد دانشگاه است.

اکبری در مقاله «سفالینه‌های زرین‌فام از دیروز تا امروز» فرضیه جدیدی در مورد خاستگاه سفال‌های زرین‌فام طرح و اعلام کرد تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد ایران بیشترین نقش را در ظهور و بروز «زرین‌فام» داشته است.

در حال حاضر بیشترین فعالیت غیر‌دانشگاهی‌ اکبر در همکاری با خانه سفال کاشان و تدوین برنامه‌های ملی و بین‌المللی آن می‌گذرد.

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.