خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۷ساعت : 10:51کد مطلب: 11234

خودروهای آفرودی بلای جان کویر

یک فعال محیط زیست گفت: اگرچه کویر رو به نابودی است، اما مسابقات رالی و حضور خودروهای آفرودی در این…

یک فعال محیط زیست گفت: اگرچه کویر رو به نابودی است، اما مسابقات رالی و حضور خودروهای آفرودی در این کویرها در تخریب هرچه زودتر بیابان‌ها اثر دارد.

مهدی بصیری در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر در ارتباط با حضور خودروهای آفرودی در کویرهای اصفهان اظهار کرد: فعالان محیط‌زیست همیشه با برگزاری مسابقات رالی در کویرهای اصفهان مخالف بوده‌اند، اما به مجوزی که سازمان محیط زیست به هیئت اتومبیل‌رانی داده است، سال‌هاست که مسابقات رالی در بیابان‌های اصفهان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: بیابان‌های مناطق خشک، یک لایه سنگ‌ریزه روی سطح خود دارند که به آن «ذره بیابانی» می‌گویند و برای جلوگیری از فرسایش بادی بسیار موثر است، و مانع فرسایش بادی یا آبی می‌شود. خودروها این لایه را تخریب می‌کنند و در نتیجه فرسایش بادی و آبی به آسانی رخ می‌دهد.

ورود نمک های خاک کویر به مناطق مسکونی
این فعال محیط‌زیست با بیان این‌که خودرو های آفرود به گیاهان موجود در کویر آسیب می‌زند، گفت: پوشش گیاهی که در سطح کویر وجود دارد از سطح وسیعی از اطراف خود را حفاظت می‌کند و اگر دخالت انسانی وارد چرخه طبیعت شود، به این مناطق آسیب جدی می‌رساند.

وی افزود: جانورانی که در این مناطق لانه گزیدند، نیز در اکوسیستم موثر هستند و اگر آسیب ببینند، به طبیعت آسیب وارد می‌شود. همچنین کویر مکانی است که به دلیل خاک شوری که دارد نمک‌ساز است و زمانی که خودروهای آفرودی در این مکان تردد داشته باشند، همراه بادی که می‌آید نمک‌های خاک نیز جابه‌جا شده و بعضا به سمت منازل مسکونی می‌رود.

بصیری با بیان این‌که به‌هم‌زدن اکوسیستم، خسارات زیادی بر جای می‌گذارد، اظهار کرد: چرخه طبیعت می‌تواند خودش را اصلاح کند، اما زمانی که انسان در آن دخالت می‌کند چرخه از حالت طبیعی خود خارج شده و آسیب‌های جدی می‌بیند.

نمی‌توان به بهانه کویرهای رو به نابودی استفاده ناصحیح را مجاز دانست
وی گفت: نمی‌توان نابودی کویرهای اصفهان را به‌طور قطعی اعلام کرد، اما به‌دلیل بارش‌های کم در اصفهان،‌ کویرها رو به نابودی خواهد رفت، اما بر اثر تغییرات آب و هوایی قابل ترمیم خواهند بود اما نباید گفت کویر روبه نابودی است و می‌توان از آن به طور ناصحیح استفاده کرد.

این فعال محیط‌زیست اضافه کرد: مسابقات رالی و استفاده از خودروهای آفرودی تقلید از آمریکایی‌ها است. با این‌که فعالان محیط‌زیست آمریکا با این حرکت در کشورشان مخالف بودند و اعتقاد داشتند نباید طبیعت دستکاری شود، اما در ایران با دستکاری طبیعت و ساخت جاده برای استفاده از ماشین‌های آفرودی آسیب بزرگی به بیابان‌ها خواهند زد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.