خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, 18 دی , 1399ساعت : 21:11کد مطلب: 20579

گفتگو به «حمیدرضا صادق‌زاده» مجسمه ساز کاشانی:

روایت یک کوچ تلخ

این کار آزاردهنده‌ترین کاری بود که انجام دادم؛ از این جهت که من برای ۱۷۶ پرنده گلی این همه وقت می گذارم ولی ۱۷۶ زندگی، آینده و خاطره در یک لحظه از بین رفته است.

حمیدرضا صادق‌زاده مجسمه ساز کاشانی اثری را درباره حادثه کشته شدن ۱۷۶ مسافر پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمای اوکراینی خلق کرده است.

 

همزمان با انتشار تصاویر این اثر و در سالروز کشته شدن تعدادی از هم‌وطنانمان به این هنرمند به گفتگو نشستیم.

 

صادق‌زاده گفت:

 

این کار آزاردهنده‌ترین کاری بود که انجام دادم؛ از این جهت که من برای ۱۷۶ پرنده گلی این همه وقت می گذارم ولی ۱۷۶ زندگی، آینده و خاطره در یک لحظه از بین رفته است. گاهی که کارها را در کارگاه می‌چیدم اصلا دوست نداشتم به آنها نگاه کنم؛ برعکس همه کارهایی که انجام داده‌ام.

 

سه ماه در کارگاه کار می کردم تا ۱۷۶ پرنده را می ساختم؛ کار یکنواختی که معمولا انجام نمی‌دهم. موضوع بسیار تلخی که مرا در هنگام خلق اثر اذیت می‌کرد این بود که نکند با این کار نمکی به زخم کسی ریخته شود چرا که عده ای عزیزانشان را از دست داده بودند.

 

بازخوردهای این اثر خیلی بیشتر از چیزی بود که فکر می کردم. یکی از خانواده های داغدیده تصاویر اثر را در پیج اینستاگرامش منتشر کرده بود. بعد با واسطه یکی از دوستانم پیامی برایم ارسال کرد و در این پیام پا به پای آن عزیز اشک ریختم.

 

اصلا خوشحال نیستم که این اثر را خلق کرده‌ام. دوست داشتم اصلا این اتفاق نمی‌افتد که من چنین چیزی بسازم. دوست داشتم که این آدم‌ها و هر آدم دیگری در سلامتی و رفاه زندگی کند و شاد باشد.

 

متنی که برای این اثر نوشتم درباره کوچ و رفتن است. پرنده‌ها، فصل کوچ دارند. در این فصل ممکن است به آنها شلیک شود، ممکن است کشته شوند و ممکن است هزارجور اتفاق دیگر برای آنها بیفتد؛ تمام شدن این قصه چه تلخ است.

 

مجسمه سازی هستم که حطیه کاری گسترده ای دارم. در بند این نیستم که با چه موادی کار کنم. برای اولین بار بود که سرامیک کار می کردم. سرامیک شکننده است. گل به موجودیت انسان نزدیک است. در کار چیدمان هم اولین تجربه جدی بنده بود که خیلی موفق شد.

 

قصد برداشت مالی را از این کار به هیچ عنوان ندارم. اگر جایی برای یادبود این عزیزان باشد که حس کند در آن صداقتی هست رایگان به صورت دائم ارائه می دهم.

 

سال گذشته قرار بود با همت دکتر «عباس اکبری» یک سری از کارها با تکنیک سرامیک برای گالری فرمانفرما انجام شود

ایشان گفت کار یا ایده ای داری؟ گفتم راجع به آن فکر می کنم که این حادثه رخ داد و این موضوع را انتخاب کردم. قرار بود این نمایشگاه فروردین ماه برگزار شود که به دلیل کرونا به تاخیر افتاد.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.