خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۹ اردیبهشت , ۱۳۹۷ساعت : ۱۳:۳۱کد مطلب: 7941

مرز تقسیماتی نباید باعث جداشدن ما شود/ احتمال جیره بندی آب در کاشان

«حمیدرضا مومنیان» معاون استاندار و فرماندار ویژه کاشان در نشست گردهمایی رؤسای شوراهای اسلامی شهر و شهرداران شهرستان های کاشان…

«حمیدرضا مومنیان» معاون استاندار و فرماندار ویژه کاشان در نشست گردهمایی رؤسای شوراهای اسلامی شهر و شهرداران شهرستان های کاشان و آران و بیدگل ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به برنامه های پیش روی شهرستان در اردیبهشت ماه نظیر همایش برزگ ۱۰۰۰ نفری آزادگان اردوگاه تکریت۱۲، گردهمایی دانش آموختگان ادوار دبیرستان امام خمینی(ره) و برنامه ریزی برای حضور سفرای کشورهای مختلف در کاشان اشاره کرده و افزود: با سیاستگذاری و برنامه ریزی، کاشان می تواند شهر رویدادها و وقایع باشد.

 

وی ضمن تقدیر از سخنرانی دکتر مشهدی زاده دهاقانی در این نشست پیرامون راهکارهای توسعه گردشگری منطقه کاشان، تصریح کرد: یکی از محورهای اساسی توسعه شهرستان که در اسناد بالادستی آمده محور گردشگری، هنر و صنایع دستی است؛ که سوای از دوری از معضلات زیست محیطی و مباحث اقتصادی و رونق کسب و کار در سایه آن مبادلات فرهنگی و اجتماعی نیز صورت می پذیرد.

 

معاون استاندار با تاکید بر افزایش ارتباطات و شناخت پتانسیل های متنوع منطقه کاشان، اظهار داشت: شناخت درست ظرفیت ها و توانمندی ها و مطالعه عمیق روی مزیت ها و برنامه ریزی بلند مدت در کنار تعهد به اسناد بالادستی و قوانین از الزامات توسعه گردشگری منطقه کاشان است؛ و البته مطالبه این موارد از سوی مردم و تشکیلات مردم نهاد می تواند در پیشگیری از بخشی از انحرافات در برنامه ها موثر باشد و خوشبختانه این ظرفیت غنی مردمی به خوبی در کاشان تجربه شده است.

 

مومنیان با اشاره به برخی از آسیب های تجاری سازی مطلق در حوزه میراث فرهنگی، تصریح کرد: گاهی بواسطه نیل به اهداف صرفاً اقتصادی بخشی از سرمایه ها را بدون برنامه عرضه کرده ایم به عنوان مثال در اوائل مرمت و احیاء خانه های تاریخی شاهد ناهنجاری هایی شدیم و اصولی که باید در ارائه و معرفی خالص این سرمایه رخ می داد به بی راهه های تامین درآمد کشیده شد.

 

وی با استناد به سخنان آیت الله نمازی نماینده محترم ولی فقیه در این نشست مبنی بر ایجاد فضای همدلی و وحدت بین مسئولان اظهار داشت: مطابق سوابق تاریخی و در حوزه های مختلف نظیر اقتصادی و عرصه های فرهنگی و اجتماعی بدون تعامل و وحدت بین اجزا و قسمت های مختلف در منطقه بزرگ فرهنگی کاشان توسعه ای را شاهد نخواهیم بود.

 

فرماندار با گریز به اظهارات و حواشی ایجاد شده در ماه های اخیر پیرامون حوزه استحفاظی کاشان و آران و بیدگل ادامه داد: هسته مرکزی کشور یک پیکره واحد فرهنگی است و ما باید نگران جریان جداشدن از هم باشیم؛ و مرز تقسیماتی نباید باعث جداشدن ما از یکدیگر باشد، چرا که آنچه در تاریخ پرافتخار خود داریم در همین پیوستگی فرهنگی شکل گرفته است.

 

وی افزود: ما قائل به تدریج در حوزه فرهنگی هستیم اگر چه ممکن است مقداری از زمان و فرصت را از ما بگیرد ولی توسعه را متوازن می کند بخصوص در حوزه فرهنگی و اجتماعی که سلائق و گرایش های افراد به صورت متنوع و متکثر وجود دارد.

 

رئیس ستاد خدمات سفر شهرستان کاشان ضمن بیان اهمیت تئوری تجهیز مقصد در حوزه گردشگری، گفت: این مسئله باید جدی گرفته شده تا مدت اقامت گردشگر در شهرستان افزایش یابد، به حمدالله موج خوبی در راه اندازی هتل های سنتی با سرویس های مناسب ایجاد گردیده و مدت زمان اقامت روبه افزایش است. بنابراین باید فضا را برای عرضه محصولات هنری و صنایع دستی ایجاد کرده و صادرات را توسعه دهیم و این مستلزم برقراری ارتباط و تعامل در کنار کار کارشناسی و فراهم ساختن زیرساخت هاست.

 

وی در ادامه با بیان وضعیت بی آبی و خشکسالی و لزوم مدیریت و برنامه ریزی برای بهره برداری صحیح تاکید کرد: علی رغم اقدامات و تلاش های ارزنده ای که در مواجه با این بحران انجام شده نظیر: بستن چاه های غیرمجاز، کاهش برداشت ها، کاهش مصرف آب شرب، آبیاری تجمیعی، ایجاد بندهای آبی خاکی؛ کماکان نیازمند صرفه جویی و رعایت الگوی صحیح مصرف هستیم.

 

رئیس شورای حفاظت از منابع آب اضافه کرد: اگر روند مصرف به همین ترتیب باشد شاهد جیره بندی خواهیم بود هرچند تلاش بر انجام عدالت در جیره بندی است.

 

شایان ذکر است گردهمایی یکروزه روسای شوراهای اسلامی و شهرداران شهرهای شهرستان های کاشان و آران و بیدگل به مناسب روز شوراها در محل اتاق بازرگانی کاشان برگزار گردید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.