خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, ۱۰ مرداد , ۱۳۹۸ساعت : ۲۳:۳۴کد مطلب: 16787

مدیر مسئول مشکات آنلاین در دیدار رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کاشان با تحریریه مشکات آنلاین مطرح کرد:

مشکات آنلاین به رسانه استانی تبدیل می‌شود/ نماینده از ظرفیت رسانه‌ها برای طرح استان کاشان استفاده نکرد

می‌گویند چرا شما با نماینده اردستان مصاحبه کردید. خب دلیل آن مشخص است. ما از ابتدا گفته‌ایم رسانه کاشان بزرگ هستیم و اردستان و سایر شهرهای اطراف را بخشی از منطقه فرهنگی کاشان می‌دانیم. من نمی‌توانم به خبرنگارم در اردستان بگویم با نماینده یا شهردار یا رئیس شورای اردستان مصاحبه نکن. اما همین افرادی که ما را به دلیل مصاحبه با نماینده اردستان متهم می‌کنند، در کانال تلگرامی خود به مردم اردستان توهین کردند و مردم دو شهرستان را در مقابل هم قرار دادند. انتشار نظرات واقعی نماینده اردستان مانع استان شدن است یا توهین به مردم اردستان؟

حوریه شیوا: مدیرمسئول پایگاه خبری مشکات آنلاین در دیدار رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان به تحریریه این رسانه گفت تشکیل تشکلی که رضایت همه اهالی رسانه را به همراه داشته باشد بسیار سخت است.

محمدعلی خرمی ضمن حمایت از تشکیل هر نهاد صنفی در حوزه رسانه گفت سال‌هاست که برای تحقق این آرزو تلاش می‌کنیم اما دو مانع عمده همواره سبب نارضایتی و یا عدم همراهی رسانه‌ها می‌شود؛ یکی از این موانع نوع نگاه متفاوت به روزنامه‌نگاری است. گروهی از اهالی رسانه روزنامه‌نگاری را رسالت اجتماعی می‌دانند و گروهی ممکن است از دیدگاه اقتصادی به آن نگاه کنند. این تفاوت دیدگاه سبب می‌شود که برخی از مسئولان یا صاحبان قدرت در مواقعی که موردنقد رسانه‌ها قرار می‌گیرند دست به دامن گروه‌هایی با رویکرد اقتصادی شوند و اهالی رسانه را در مقابل هم قرار دهند.

خرمی افزود: دومین عاملی که سبب تفرقه اهالی رسانه شده ترجیح مواضع سیاسی بر مواضع صنفی است. روزنامه‌نگار می‌تواند ضمن تلاش برای حزب یا گروه سیاسی که به آن وابستگی دارد، به هم‌صنفان خود در طرف مقابل هم احترام بگذارد اما گاهی برخی از همکاران ما همه‌چیزشان را به پای سیاسیون می‌ریزند. مثلاً کسی که سال‌ها با ما در یک رسانه همکار بوده، امروز برای خوش‌آمد حامیان سیاسی‌اش، حاضر می‌شود انواع و اقسام تهمت‌ها و دروغ‌ها را منتشر کند.

مدیرمسئول پایگاه خبری مشکات آنلاین با تأکید بر لزوم تشکیل یک تشکل صنفی گفت: ارشاد باید علم یک تشکل را بلند کند و این را بپذیرد که این تشکل ممکن است مخالفانی داشته باشد ولی با اکثریت نسبی در مسیر صحیح حرکت کند تا بقیه همراه شوند.

وقتی‌که دیگران خودشان را تبلیغ می‌کردند، ما استان کاشان را تبلیغ می‌کردیم

وی با اشاره به سخنان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد مبنی بر لزوم هماهنگ بودن رسانه‌ها در موارد منطقه‌ای کاشان گفت: نماینده کاشان می‌توانست در موضوع استان شدن به بهترین نحو از ظرفیت رسانه‌های محلی و روزنامه‌نگاران کاشانی فعال در رسانه‌های سراسری استفاده کند و اگر از همه ظرفیت اهالی فرهنگ و هنر و رسانه استفاده می‌شد امروز لازم نبود به نامی مانند گلساران رضایت دهیم که موضوع طنز بسیاری از شهروندان شود.

خرمی گفت در دو دوره نمایشگاه مطبوعات شعار ما استان کاشان بود. حتی برخی از افراد رسانه‌ای که امروز حامی آقای ساداتی نژاد هستند پیشنهاد شعارهایی مانند کاشان دیار نخستین‌ها را به ما پیشنهاد کردند اما در شرایطی که دیگران در آن فضا دنبال تبلیغ خودشان بودند ما « استان کاشان» را تبلیغ می‌کردیم و با همه مسئولان و چهره‌های نامی عرصه فرهنگ و هنر دراین‌باره گفت‌وگو کردیم.

وی با بیان خاطره‌ای از نمایشگاه مطبوعات گفت: در نمایشگاه مطبوعات یکی از مسئولان اصفهانی مرا با روزنامه‌نگار دیگری اشتباه گرفت و شروع به حرف زدن علیه کاشان کرد. وقتی‌که حرف‌هایش تمام شد به او گفتم شما اشتباه گرفتید. من خرمی هستم. در همان نمایشگاه متوجه شدم که انتخاب شعار استان کاشان کار درستی بوده است.

مدیرمسئول مشکات آنلاین تصریح کرد: کسانی که سواد رسانه‌ای دارند می‌دانند که سرمقاله هر رسانه بیان مواضع آن رسانه است. ما در مشکات آنلاین در سرمقاله‌ای به قلم آقای صدقگو صراحتاً از آقای ساداتی نژاد خواستیم از همه ظرفیت‌های سیاسی و فرهنگی کاشان برای استان کاشان بهره ببرد و شفاف نوشتیم که دستمان به‌سوی ایشان برای تحقق این آرزوی دیرین مردم دراز است.

خرمی با بیان اینکه «گویا گروهی در اطراف نماینده ترجیح می‌دهند رسانه‌ها را متهم کنند» افزود: به ما می‌گویند چرا شما با نماینده اردستان مصاحبه کردید. خب دلیل آن مشخص است. ما از ابتدا گفته‌ایم رسانه کاشان بزرگ هستیم و اردستان و سایر شهرهای اطراف را بخشی از منطقه فرهنگی کاشان می‌دانیم. من نمی‌توانم به خبرنگارم در اردستان بگویم با نماینده یا شهردار یا رئیس شورای اردستان مصاحبه نکن. اما همین افرادی که ما را به دلیل مصاحبه با نماینده اردستان متهم می‌کنند، در کانال تلگرامی خود به مردم اردستان توهین کردند و مردم دو شهرستان را در مقابل هم قرار دادند. انتشار نظرات واقعی نماینده اردستان مانع استان شدن است یا توهین به مردم اردستان؟

بخشی از مصاحبه جمالی را منتشر نکردیم تا امید مردم حفظ شود

وی با اشاره به گفت‌وگوی اخیر یکی از مسئولان مشکات آنلاین با «محمود جمالی» نماینده پیشین کاشان و یکی از مقامات دولت گفت: در این گفتگوها، مطالب و مباحثی درباره طرح استان شدن مطرح شده که قطعاً آقای نماینده هم در جریان است اما مشکات آنلاین تنها برای حفظ و استمرار امید جامعه از انتشار این‌گونه اطلاعات و اطلاعات مشابه خودداری کرده است. معتقدیم در آینده شاید فرصت بهتری برای پاسخگویی به برخی از مطالب ایجاد شود.

 

خرمی با اشاره به نگاه اشتباه برخی از مسئولان به حوزه رسانه گفت: برخی از مسئولان گمان می کنند که رسانه ها باید نقش روابط عمومی آنها را بازی کنند. رسانه روابط عمومی هیچ کسی نیست. همیشه بر این اعتقاد بوده ایم که خبرنگار مانند قاضی باید موضوعات را بررسی و نتیجه تحقیقاتش را در اختیار مردم قرار دهد با این تفاوت که خبرنگار حکم نمی کند و آن را به مردم واگذار می کند.

مدیرمسئول مشکات آنلاین با انتقاد از عملکرد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه رسانه گفت: معتقدیم این اداره از ظرفیت‌های خود برای تقویت رسانه‌های کاشان استفاده نکرده و حتی در برخی مواقع پشتوانه اهالی رسانه هم نبوده است. اهالی رسانه نباید به دنبال احیای مجوز هفته‌نامه آرمان باشند. مگر اقدامی که برای احیای مجوز آرمان شد نمی‌توانست توسط خود اداره فرهنگ و ارشاد دنبال شود؟ حداقل از شما انتظار می‌رود نسبت به توهین‌هایی که به اهالی هنر و رسانه می‌شود واکنش نشان دهید. شما در جایگاه پدر و بزرگ خانواده فرهنگ و هنر این شهر نشسته‌اید.

میثم نمکی در پاسخ به انتقادات مدیرمسئول مشکات آنلاین گفت: ا‌‌ن شاء الله مسئول شوی تا متوجه شوی ما چه وضعی داریم.

خرمی در ادامه از آغاز به کار رسمی پایگاه خبری کاشان فردا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: سردبیر مشکات آنلاین مدت‌هاست که مشخص شده است. ایشان از متخصصان و افراد پیش‌کسوت عرصه رسانه‌ای کاشان است. این رسانه به رسانه استانی تبدیل می‌شود و مدتی است تلاش کرده تا حدودی به این سیاست‌گذاری نزدیک شود. کاشان فردا هم با سیاست‌گذاری متفاوت بیشتر به حوزه فرهنگی کاشان می‌پردازد و در نظر داریم برای حوزه آموزش رسانه نیز اقداماتی انجام شده که پس از به ثمر رسیدن از آن سخن می‌گوییم.

میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان با تشکر از اقدامات پایگاه خبری مشکات آنلاین و ورود این پایگاه به مباحث آموزشی مطالبی را عنوان کرد که خواست منتشر نشود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.