خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۳۹۷ساعت : ۲۲:۴۱کد مطلب: 9644

نور موبایل کوری و بی‌خوابی می‌آورد

بر اساس گزارش مجله پزشکی «نیو اینگلند»، محققین بر این باور هستند که نور موبایل و تبلت می تواند منجر…

بر اساس گزارش مجله پزشکی «نیو اینگلند»، محققین بر این باور هستند که نور موبایل و تبلت می تواند منجر به نابینایی موقت در کاربران شود.

به گفته محققین استفاده از این وسایل به هنگام درازکشیدن در رخت‌خواب می‌تواند به از بین رفتن دید به صورت موقتی و تاثیر سوء بر روی خواب افراد منجر شود.

ضمن این‌که نگاه‌کردن به صفحه نمایش‌گر گوشی در زمان درازکشیدن می‌تواند منجر به کم‌سو‌شدن دید یکی از چشم‌ها شود.

نابینایی موقت از تاثیرات نور موبایل

در این گزارش آمده، بعد از استفاده تلفن همراه به صورت خوابیده، چند دقیقه‌ای زمان می برد تا دید دو چشم به حالت طبیعی بازگردد و این روند در بلندمدت می‌تواند منجر به پدیده‌ای تحت عنوان «نابینایی موقت» شود.

به گفته محققین راه‌حل ارائه‌شده برای رهایی از این عارضه این است که بعد از هر ۲۰ دقیقه استفاده از گوشی همراه، کاربر به چشمان خود استراحت دهد و یا به جای استفاده از تلفن هوشمند در رختخواب، مشغول خواندن کتاب شود.

 

نور موبایل اختلال خواب می‌آورد


همه ما سال‌هاست با «حالت پرواز» در تلفن‌های همراه آشنا شده‌ایم. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نور موبایل یا همان نور نمایشگرهای تلفن همراه و لپ‌تاپ‌ها باعث اختلال در ساعت بدن و به‌هم‌ریختن کیفیت خواب می‌شود. در این تحقیق آمده است که سازندگان تلفن همراه باید مسئولیت‌پذیر باشند و وضعیت «Bed Mode» را روی تلفن همراه قراردهند.

نور آبی صفحه‌های نمایش‌گر، مهم ترین عامل جلوگیری از ترشح ماده شیمیایی «ملاتونین» در بدن است. این ماده شیمیایی ساعت بیولوژیکی بدن را برای خواب تنظیم می‌کند و ترشح آن از هنگام عصر برای آماده‌شدن بدن برای خواب شروع می‌شود.

به گفته دانشمندان نمایشگرهای جدید هر روز با اندازه بزرگ‌تر، کنتراست و شفافیت بیشتر این وضعیت را بدتر می‌کنند. نور و کیفیت آن‌ها برای روز خوب است، اما با استفاده از یک نرم‌افزار باید در هنگام شب نور آبی نمایشگرها را فیلتر کرد.

اپلی‌کیشنی مانند «a.Flux» در حال حاضر این کار را انجام می‌دهد و بر اساس ساعت روز نور سبز-آبی نمایشگرها را کاهش می‌دهد. اختلال در ساعت بیولوژیک بدن و خواب، نقش زیادی در ابتلا به دیابت، چاقی، افسردگی و بیماری‌های سیستم عصبی از جمله آلزایمر دارد.

 

تبلت و کودکان/تاثیر نور آبی بر خواب بچه‌ها


نور آبی وسایل هوشمند مانند کامپیوتر، تبلت و تلفن همراه می‌تواند باعث اختلالات خواب در بچه‌ها شود. لذا شب هنگام و در زمان خواب، کودکان نباید در معرض آن قرار گیرند.
یک بررسی جدید شواهد تازه‌ای را ارائه داده تا والدین را بیشتر از قبل متقاعد کند که باید موبایل، تبلت و کامپیوترها را از اتاق خواب بچه‌ها دور کنند.

این بررسی نشان داده است که نور این وسایل می تواند میزان هورمون ملاتونین را که خواب را کنترل می‌کند تحت‌تاثیر قرار دهد. این تاثیر برای بچه‌هایی که تازه وارد دوران بلوغ شده‌اند بیشتر است و نور مانیتور دستگاه‌های ذکر شده در این بچه‌ها میزان هورمون ملاتونین را تا ۳۷ درصد کاهش می‌دهد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.