خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, ۹ اردیبهشت , ۱۳۹۶ساعت : ۱۴:۰۲کد مطلب: 4501

پاکستان از مردم ایران عذرخواهی کند

روزنامه قانون: غروب ششم اردیبهشت ۹۶ بود که ۱۰ نفر از نیروهای مرزبان کشورمان به دست گروهک تروریست جیش العدل…

روزنامه قانون: غروب ششم اردیبهشت ۹۶ بود که ۱۰ نفر از نیروهای مرزبان کشورمان به دست گروهک تروریست جیش العدل به شهادت رسیدند.

اتفاق تلخی که با موضع‌گیری های مختلف توسط شخصیت‌های سیاسی رو به رو شد. درهمین راستا، اخبار فراوانی از قصور دولت پاکستان در رخ دادن این حادثه منتشر شد. برای آگاهی از دلایل وقوع این فجایع، میزان قصور دولت پاکستان و همچنین راهکارهایی که اسلام‌آباد با اجرای آن می‌تواند جلوی حوادث مشابه را بگیرد به سراغ عباسعلی منصوری آرانی، عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی رفتیم که مشروح این گفت و گو را در ادامه پی می‌گیریم.

چه دلایلی موجب می شود که ما شاهد اتفاق تلخی مانند شهادت ۱۰ تن از مرزبانان کشور باشیم و مقصر اصلی این حادثه کیست؟

بدون شک مسئولیت حادثه میرجاوه که منجر به شهادت۱۰ مرزبان غیور کشورمان شد بر عهده کشور پاکستان است. حمله به نیروهای مرزبان جمهوری اسلامی ایران از مرزهای این کشور صورت گرفت و این اقدام جنایت‌کارانه بر عهده دولت آن‎هاست. در این راستا وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و همچنین نیروهای مسلح ما از راه مذاکرات و با تشکیل یک تیم حقیقت یاب باید به بررسی و ارزیابی چگونگی این ماجرا بپردازند و تا روشن شدن لایه های پنهان این حادثه و دلایل آن، دست از کار بر ندارند. اگر دولت پاکستان در خصوص این حادثه قصوری داشته باشد باید در چارچوب قوانین بین الملل با آن‌ها برخورد شود و آن‌ها را به نوعی متعهد کرد که دیگر اتفاقات جنایتکارانه اینچنینی رخ ندهد. دو کشور ایران و پاکستان باید ساختاری را ایجاد کنند که‌در قالب آن همکاری صورت گیرد تا گروه‌های معاند و تروریست نتوانند اقدامات مجرمانه خود را در منطقه به نتیجه برسانند. با توجه به اینکه بین دو دولت ایران و پاکستان پیوست نظامی وجود دارد، دستگاه دیپلماسی و نیروهای مسلح ما باید بایکدیگر فشارهای خود را به دولت پاکستان وارد کنند، تا الزامات حقوقی لازم در خصوص چنین حادثه‌ای به صورت کامل تحقق یابد و موانع لازم برای پیشگیری از چنین حوادثی به وجود آید.

پاکستان به چه شکل می تواند از بروز اتفاقات مشابه جلوگیری کند؟

برای ارائه راهکار در خصوص حادثه پیش آمده در میرجاوه باید به تمام جزییات این اتفاق مشرف بود، اما به صورت کلی، هر اقدام سویی که در یک کشور اتفاق می افتد مسئولیتش با آن کشور بوده و در این موضوع نیز همین‌گونه است. اینکه دولت پاکستان و نیروهای مسلح باید چگونه پوشش های مرزی را شکل دهد تا منجر به بروز حادثه ای در قسمت‌های مرز مشترک نشود، بحثی فنی است و نیاز به اشراف بر گزارش تیم حقیقت‌یاب دارد.

آیا کشورهای دیگر نیز در این موضوع، دخالت دارند؟

این امکان وجود دارد افراد و گروه هایی مرتبط با سرویس های اطلاعاتی بیگانه، با نیت ایجاد اختلاف میان دو کشور، دست به این اقدام جنایت‌کارانه زده باشند.

نباید از این موضوع غافل شد که برخی با ایجاد اختلاف بخواهند میان دو کشور آتش افروزی ایجاد کنند و اهداف و نیت های سوء خود را پیش ببرند. هر دو کشور باید آگاهانه جزییات حادثه را بررسی و به صورت منطقی تصمیمات لازم را اتخاذ کنند تا این قبیل مشکلات با همکاری دو کشور بر طرف شود.

شرایط منطقه خاورمیانه در شکل‌گیری و به وجود آمدن چنین حادثه ای تا چه میزان نقش دارد؟

دولت پاکستان باید بر حساس بودن شرایط منطقه و ژئوپولتیکی آن، توجه ویژه ای داشته باشد و به گونه‌ای عمل کند که مشکلات موجود به بحرانی در منطقه تبدیل نشود. دولت پاکستان با عذرخواهی از مردم ایران باید با افرادی که در این حادثه قصور داشتند، برخورد جدی کند. اگر گروه هایی در پاکستان حضور دارند که تحت فشار سرویس های اطلاعاتی غربی یا منطقه‌ای، قصد دارند میان دو کشور آتش افروزی کنند- به دلیل آنکه ضرر و زیان مشکلات پیش آمده از چنین اتفاقاتی نصیب مردم دو کشور خواهد شد-مسئولان باید این فتنه‌ها را در نطفه خفه کنند. در آخر باید اشاره کنم که پاکستان با همکاری نیروهای مسلح ما باید با ایجاد پره های پوششی، از پیش آمدن حوادث اینچنینی و برخی اتفاقات که در مراسم مذهبی این کشور رخ می دهد، جلوگیری کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.