خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, 6 تیر , 1397ساعت : 17:43کد مطلب: 9171

پژوهشی بر سفالینه‌های شهر زیرزمینی نوش‌آباد

شهر زیرزمینی نوش‌آباد یکی از مراکز باستانی کشور است. وجود آثار متعدد دوره‌های مختلف، گویای سابقه بلند تاریخی این شهر…

شهر زیرزمینی نوش‌آباد یکی از مراکز باستانی کشور است. وجود آثار متعدد دوره‌های مختلف، گویای سابقه بلند تاریخی این شهر است که موقعیت جغرافیایی آن به لحاظ قرارگرفتن در بین یکی از جاده‌های فرعی ابریشم و راه ارتباطی اصفهان به ری، از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.

به گزارش ایسنا، یکی از دانشجویان کارشناسی‌ارشد هنر اسلامی گرایش سفال و سرامیک دانشگاه کاشان، به بررسی و مطالعه سفالینه‌های به‌دست آمده در مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش‌آباد پرداخت.

مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش‌آباد، یکی از محوطه‌های شاخص این شهر است که مطالعه یافته‌های فرهنگی، می‌تواند حقایقی را در زمینه هنری این منطقه روشن کند.
این اثر تاریخی، یک مجموعه معماری دستکند است که پژوهش‌های باستان‌شناسی در آن و قلعه خشتی «سیزان» از سال ۱۳۸۳ آغاز شده و تا سال ۱۳۹۴ یافته‌ها و نتایج قابل‌توجهی طی چهار فصل کاوش از آن به دست آمده است.

در این پژوهش از مجموع ۱۲ هزار و ۶۳۳ قطعه سفال به‌دست آمده در کاوش‌های شهر زیرزمینی نوش‌آباد، ۲۸۵ قطعه انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفت که از نکات قابل‌توجه در این مجموعه، وجود گونه‌های متنوع و جالب سفال‌های دوران اسلامی از جهت نوع تکنیک، نقش و فرم است.

سفال‌ها به دو گروه اصلی بدون لعاب و لعاب‌دار تقسیم می‌شود.
سفال‌های نوع نخست، در پنج گونه ساده بدون نقش، با نقش کنده، نقش افزوده، نقش قالبی و نقش مهری مطالعه شده است.

هم‌چنین سفال‌های لعاب‌دار شهر زیرزمینی نوش‌آباد، در دو بخش زیرلعابی و رولعابی مطالعه شد که زیرلعابی شامل نقاشی با پوشش گلی، لعاب پاشیده، لعاب تک‌رنگ، آبی – سفید و نقاشی قلم مشکی بوده و تکنیک رولعابی نیز شامل زرین‌فام است.

فرم ظرف‌های سفال شامل کاسه، بشقاب، گل‌دان، آب‌خوری و پیه‌سوز است که شباهت‌ فراوانی با نمونه‌های مختلف در مناطقی مثل شهر زیرزمینی سامن، گرگان، سلطان‌آباد، سوریه و کاشان دارد.

رساله «پژوهشی بر سفالینه‌های شهر زیرزمینی نوش‌آباد» توسط «فروزان انصاری‌نیا» دانشجوی کارشناسی‌ارشد هنر اسلامی گرایش سفال و سرامیک دانشگاه کاشان نگارش شده که «عباس اکبری» به‌عنوان استاد راهنما و «زهرا ساروخانی» استاد مشاور این پژوهش‌گر بوده‌اند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.