خانه ارتباط با ما درباره ما
جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۳۹۷ساعت : ۱۹:۱۴کد مطلب: 8833

چرا ایران با این همه ثروت باید به چنین سرنوشتی دچار شود؟/ پولی که بانکها به شکل ربا می‌گیرند سفره خانواده‌ها را آلوده می‌کند

آیت الله یثربی در خطبه های نماز عید فطر خود با انتقاد از وضعیت معیشتی مردم گفت:جای سؤال و تعجب…

آیت الله یثربی در خطبه های نماز عید فطر خود با انتقاد از وضعیت معیشتی مردم گفت:جای سؤال و تعجب است که کشوری با این همه ثروت و منابع عظیم طبیعی و نیروی انسانی کاردان و خلاق فراوان چرا به چنین سرنوشتی دچار شده است؟ آیا بهتر نیست به شکل شفاف و روشن مسائل را با مردم مطرح کرد؟

وی با ابراز نگرانی از این که مبادا روزی برای ترمیم کاستی ها دیر باشد خاطرنشان کرد: روا نیست که اکنون در بانکهای یک کشور اسلامی دو برابر سود وام از مردمی که در فشار و سختی هستند به شکل ربا گرفته شود.

استاد دروس خارج حوزه علمیه در ادامه افزود: این گونه پولها قطعأ بازار و سفره خانواده ها را آلوده می کند و بدون شک اگر لقمه‌ها پاک باشد جامعه و اخلاق عمومی تحت تاثیر قرار می گیرد.

خطبه اول:

آیت الله یثربی در خطبه های نماز عیدفطر  در مسجد جامع حبیب بن موسی«علیهماالسلام» عمل صالح را سرمایه و شرط تقرب و نزدیکی انسان با خدا و اولیإالله دانست و گفت: ارتکاب معصیت و در عین حال امیدداشتن به لطف و مرحمت الهی در نقطه مقابلِ عبودیت و تقوی و تلاش و تحمل زحمت برای کسب رضایت پروردگار است.

 آیت الله یثربی در خطبه اول نماز عید سعید فطر از امیدداشتن مداوم و پیگیر به لطف و کرم الهی به عنوان یکی از ویژگی های برخی مؤمنین نام برد و گفت: امام سجاد” علیه السلام” در بخشی از مناجات خود پروردگار را مخاطب قرار می‌دهد و از خداوند به عنوان برآورنده‌ی همه حاجات و نیازهای بندگانی یاد می کند که با تضرع و استغاثه به درگاهش، به دریافت عطیه و هدیه از جانب او بسیار امید بسته اند و او این طیف از بندگانش را ناامید از درگاه خود باز نمی گرداند.

استاد دروس خارج حوزه علمیه قم، رجا و امید به لطف و مرحمت الهی را تنها با داشتن عمل صالح مسیر دانست و تصریح کرد: آن بنده‌یی که در آرزوی لقإالله و همچنین رؤیت امام زمان” عجل الله” بسر می برد باید توشه و سرمایه‌یی داشته باشد وگرنه بسیاری از مردمان هم امیرالمؤمنین” علیهماالسلام” را و هم فرزندش اباعبدالله الحسین” علیه‌السلام” را دیدند اما در زمره ظالمان به هر دو امام معصوم قرار داشتند.

وی همچنین در بیان ویژگی ها و ثمرات رسیدن به الطاف باری تعالی افزود: تلاش و کوشش و فعالیت مستمر در قالب عبادات، عدم احساس رنج و سختی و خستگی ناپذیری و پایداری شیرین در راه دریافت لطف و محبت پروردگار و دوری از سیئات و گناهان، سه ویژگی و شاخصه‌ی پیمودن این مسیر یعنی تلاش برای کسب لطف و مرحمت الهی است.

خطبه دوم

آیت الله یثربی در خطبه دوم نماز عید سعید فطر به ذکر مواردی در پرداخت زکات فطره پرداخت و افزود: یکی از مواردی که در پرداخت فطریه از آن غفلت می شود آن است که پرداخت فطریه از مالی که خمس آن داده نشده، موجب می شود تا افراد کماکان به پرداخت یک پنجم از کل فطریه خود ملزم شوند یعنی اگر کسی از مالی که خمس آن پرداخت نشده بخواهد فطریه بدهد یک پنجم اصل فطریه را پرداخت نکرده است.

وی همچنین به اوضاع اقتصادی نامطلوب کشور و سطح ضعیف معیشتی مردم اشاره و با تأکید بر اولویت دستگیری از فقرا و نیازمندانی که در شهر ما ساکن و به ما نزدیک هستند یادآور شد: سعی کنیم فطریه را به گونه یی پرداخت کنیم که یقین داریم به دست فقرا می رسد.

استاد حوزه علمیه قم همچنین با اشاره مجدد به سطح رفاه ضعیف مردم در شرایط کنونی و رکود اقتصادی کشور در قالب چند سؤال افزود: جای سؤال و تعجب است که کشوری با این همه ثروت و منابع عظیم طبیعی و نیروی انسانی کاردان و خلاق فراوان چرا به چنین سرنوشتی دچار شده است؟ آیا بهتر نیست به شکل شفاف و روشن مسائل را با مردم مطرح کرد؟

وی با ابراز نگرانی از این که مبادا روزی برای ترمیم کاستی ها دیر باشد خاطرنشان کرد: روا نیست که اکنون در بانکهای یک کشور اسلامی دو برابر سود وام از مردمی که در فشار و سختی هستند به شکل ربا گرفته شود.

آیت الله یثربی در ادامه افزود: این گونه پولها قطعأ بازار و سفره خانواده ها را آلوده می کند و بدون شک اگر لقمه‌ها پاک باشد جامعه و اخلاق عمومی تحت تاثیر قرار می گیرد.

وی در بخش پایانی خطبه دوم بار دیگر با تأکید مجدد بر مرتبه بالای غفران و رحمت الهی یادآور شدند: حضرت باریتعالی اگر در بجای آوردن فرایضی مانند نماز و روزه و واجبات دیگر قصور کنیم، بخشنده و رحمان است اما در مورد حق الناس، بخشنده، عذرپذیر و صاحب حق شخص دیگری است بنابراین باید مراقبت کنیم که با گناهی مانند غیبت خود را گرفتار نابخشودگی از طرف مؤمنین دیگر نگردانیم که اگر مرتکب گناه غیبت شویم ممکن است در ادامه گناه نخست، گناه تهمت و دروغ ناروا در مورد دیگران نیز متوجه ما گردد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.