خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, 13 فروردین , 1398ساعت : 00:46کد مطلب: 14465

گویا مسئولان جدید با فضای فرهنگی کاشان آشنا نیستند/ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد برای برگزار نشدن کنسرت در سالن دانشگاه، به نامه فرمانداری استناد کرده بود

 مصطفی جوادی رئیس پیشین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در گفت‌وگو با مشکات‌آنلاین گفت اختلافات موجود درباره برگزاری کنسرت…

 مصطفی جوادی رئیس پیشین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در گفت‌وگو با مشکات‌آنلاین گفت اختلافات موجود درباره برگزاری کنسرت و تئاتر باید با تعامل حل می‌شد.

 

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی در قسمتی از این گفت‌وگو به انتخاب این دانشگاه به عنوان مکان برگزاری کنسرت بابک جهانبخش اشاره کرد و گفت: در نامه‌ای که رئیس اداره ارشاد به دانشگاه نوشته بود به نامه فرمانداری اشاره کرده بود. بحث لغو نبود و گفتند به زمان دیگر موکول شود. اما زمان دیگر چه زمانی است؟ آیا خواننده در زمان دیگر می‌آید؟

 

مشروح سخنان مصطفی جوادی را می‌خوانید:

🔹 نه فضای برنامه‌های فرهنگی و هنری تغییر کرده و نه افرادی که فعالیت هنری داشتند. مخاطبان همان مخاطبان هستند و هنرمندان هم همان هنرمندانی هستند. سال‌هاست در این شهر فعالیت هنری دارند و شهر هم همان شهر است؛ منتهی گویا یک سری اعمال سلیقه‌ها وجود دارد؛ یا اینکه مسئولان جدید با فضای فرهنگی شهر آشنا نیستند؛ چه دوستان ما در فرمانداری و چه در ارشاد.

 

🔹 فضای فرهنگی و هنری شهر فضای آماده‌ای است و هنرمندان هم خط قرمزها را می‌شناسند و رعایت می‌کنند.

 

🔹 با اطلاع رسانی بیشتر به افراد صاحب تریبون و دامن نزدن به یک سری از حاشیه‌ها، می‌شود کار را پیش برد.

 

🔹 طبیعتا در زمان ما هم این فشارها بود. اقناع کردن برخی از صاحبان تریبون و افراد، به هموار کردن مسیر کمک می کرد. برخی از افراد نظر خود را دارند و کوتاه نمی آیند؛ اما برخی افراد در کسوت روحانی و غیرروحانی وجود داشتند که با صحبت قانع می شدند؛ در این شهر هفته فرهنگی ژاپن و استرالیا و کارهای زیادی انجام می‌شد و همه با تعامل بود.

 

🔹 در هر تئاتر و طنزی ممکن است کلماتی به کار برده شود که می شود با صحبت کردن و تعامل آن را حل کرد. فکر می‌کنم برخی از دوستان تحت تأثیر جو و بیانیه قرار گرفتند.

 

🔹 در شرایطی که کشور در فضای تحریم قرار دارد و  در شرایط اقتصادی که حتی برخی از افراد امکان سفر ندارند، همین تئاترها تفریح آنهاست.

 

🔹 در صدا و سیما حرف‌ها و حرکات بدتر از این هم انجام می شود. اگر انتقادی بود می‌شد با تعامل آن را حل کرد.

 

🔹 در کنسرت که  مجوز داشت، بحث شهادت شهداء را مطرح کردند. مجری برگزاری کنسرت این اجرا را به احترام شهداء عقب انداخت تا از این موضوع فاصله بگیرد. جالب این است که بیشترین شهدای ترور از اصفهان بودند و بعد از یک هفته در این شهر کنسرت برگزار شد. یک سری از افرادی که کلا با کنسرت مخالفند، این مستمسک را رها نکردند.

 

🔹 مکان کنسرت دانشگاه علوم پزشکی بود. در نامه‌ای که رئیس اداره ارشاد به دانشگاه نوشته بود به نامه فرمانداری اشاره کرده بود. بحث لغو نبود و گفتند به زمان دیگر موکول شود. اما زمان دیگر چه زمانی است؟ آیا خواننده در زمان دیگر می‌آید؟

 

🔹 موضوع نزدیک نبودن به ایام شهادت پاسداران عزیز پذیرفتنی بود که مجری برگزار کننده آن را پذیرفت و اجرا را هم به تاخیر انداخت. آقای جهانبخش هم قبلا در این شهر کنسرت اجرا کرده بود و به قول معروف زیاد ۶ و ۸ نبود. او یک خواننده بین سنتی و پاپ است. یک موضوع وقتی رسانه‌ای می‌شود به هر جهت حاشیه پیدا می کند.

 

🔹 برگزار نشدن کنسرت و لغو اجرای تئاتر عتیقه‌های کاشونی را می شود به حساب عدم آشنایی برخی از مسئولان گذاشت. به فعالیت‌های فرهنگی مجوز دادن، ریسک نیست. برخی از مدیران شهر یک سری عقیده‌ها دارد اما یک سری وظایف ذاتی هم دارند که باید با حفظ حرمت‌ها و شأنیت‌ها به وظایف ذاتی خود بپردازند.

 

🔹 دوستانی که منتقد برخی از فعالیت‌های فرهنگی هستند چرا هیچ وقت به معضلات و برخی از ناهنجاری‌های مراسم‌های مذهبی  توجه نمی‌کنند و این موضوعات برای آنان دغدغه نیست. خب از آن طرف هم برنامه‌هایی را داریم که اعتراض علماء را هم برانگیخته است.

 

🔹باید تعامل با هنرمندان بیشتر باشد و آنها طرف مشورت باشند. اینها هستند که کار کرده‌اند و خط قرمزها را می‌شناسند.

 

🔹 شورای بررسی متون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی متن را می بیند و مجوز اجرا می‌دهد. اگر ایرادی وارد هست بر آنها وارد است. ممکن است دوستان متنی را داده باشند و خارج از متن دیالوگ‌هایی را وارد کرده باشند که این تخلف است و می شود به آنها تذکر داد. اما لغو درست نیست و تاثیر منفی دارد. این با سخن مقام معظم رهبری که بر جذب حداکثری تاکید دارد منافات دارد. در این جذب حداکثری جوانها و نوجوانهای ما مورد توجه هستند.

 

🔹برخی از هنرمندان به خصوص در حوزه طنز از برنامه‌های تلویزیونی تأثیر می‌گیرند. باید به این دوستان گفت شما بروید صدا و سیما را اصلاح کنید. تعطیل کردن کار یک هنرمندی که سال‌ها خاک صحنه خورده است و حالا چند بلیط هم فروخته، به او ضربه می زند. مثل این است که مسابقه فوتبالی را در آستانه شروع بازی به خاطر موی یک بازیکن تعطیل کنید. می شود با تعامل و مدیریت و پذیرفتن مسئولیت مشکلات را  حل کرد. کسی که در حوزه فرهنگ و سیاسی مسئولیت پذیرفته باید این موضوع‌ها را مدیریت کند.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.