خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, ۱۱ مهر , ۱۳۹۷ساعت : 23:02کد مطلب: 10935

پشت بام های خانه تاریخی کامران مرمت شد

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از مرمت بام‌های خانه تاریخی کامران در این شهرستان خبر داد. به گزارش روابط عمومی…

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از مرمت بام‌های خانه تاریخی کامران در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی این اداره «محسن جاوری» گفت: مرمت پشت‌بام‌های این خانه با اعتباری افزون بر ۲۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی انجام شد.

خانه تاریخی کامران با مساحت حدود ۴۰۰ متر بنا، یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی کاشان و مربوط به دوره قاجار است که به شکل برون‌گرا و در دو طبقه فوقانی و زیرزمین به‌صورت خشتی ساخته شده‌است.

مسئول دفتر فنی اداره  نیز درباره این خانه گفت: وجود یک هشتی کوچک در ورودی و نیز نیم‌طبقات در بنا باعث ایجاد سلسه مراتب و نیز سامان‌دهی فضای بی‌نظیری در این خانه شده که نمونه آن فقط در خانه‌های معروف کاشان به‌چشم می‌خورد.

به گفته سمیه فرهادی سبک‌سازی بام‌ها، انتقال خاک و لایه‌های فرسوده به بیرون از خانه، استحکام‌بخشی سقف‌ها، اجرا و اصلاح چفت بام، اجرای غوره‌گل برای شیب‌بندی و اجرای اندود نهایی کاه‌گل پشت‌بام‌ها در دو لایه از اقدامات مهم این پروژه مرمتی بود.

پرونده این خانه تاریخی برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور فرستاده شده است که امید می‌رود هر چه سریع‌تر در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردد.

در کاشان بیش از ۷۰۰ خانه تاریخی وجود دارد که ۹۰ باب از این خانه‌ها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
کاشان  با ۳۲۵ اثر ثبت‌شده در فهرست میراث ملی مقام نخست را در استان اصفهان در اختیار دارد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.