خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, ۲۹ آذر , ۱۳۹۷ساعت : 00:19کد مطلب: 12686

۱۶ حلقه چاه آب غیرمجاز در کاشان مسدود شد

مدیر منابع آب کاشان گفت: ۱۶ حلقه چاه آب عمیق و نیمه عمیق غیرمجاز از ابتدای سال جاری تا کنون…

مدیر منابع آب کاشان گفت: ۱۶ حلقه چاه آب عمیق و نیمه عمیق غیرمجاز از ابتدای سال جاری تا کنون در این شهرستان مسدود شده است.

حسن جوکاری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان آبدهی این چاه های غیر مجاز از یک تا ۲ لیتر بر ثانیه بود که برخی از آنها به صورت توافقی و برخی نیز با حکم قضایی مسدود شدند.

وی همچنین از شناسایی و توقیف هشت دستگاه حفاری غیرمجاز چاه آب با حکم قضایی در این شهرستان خبر داد.

مدیر منابع آب کاشان با تاکید بر ترویج فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف بیان کرد: ۱۵ حلقه چاه آب نیز امسال مجهز به کنتور هوشمند شدند.

به گفته وی، هم اکنون ۳۵۰ حلقه چاه آب عمیق و نیمه عمیق با میزان آبدهی از نیم لیتر تا ۴۰ لیتر بر ثانیه در شهرستان کاشان فعال می باشد که تا کنون برای افزون بر ۲۰۰ حلقه کنتور هوشمند نصب شده که بیش از ۲۰ میلیون مترمکعب از منابع آبی را کنترل کرد.

جوکاری با تاکید بر لزوم اجرای طرح های نوین آبیاری اضافه کرد: با توجه به کویری بودن بخش هایی از کاشان، کشت محصولات آب بر باید در این شهرستان متوقف و با محصولات نیازمند آب کمتر جایگزین شود.

وی عنوان کرد: طرح تعادل بخشی آب در دشت کاشان به عنوان یکی از حوزه های فلات مرکزی ایران بسیار ضروری بوده و کنترل برداشت های مجاز با نصب کنتورهای هوشمند، جلوگیری از برداشت غیرمجاز و حفر چاه های فاقد پروانه از جمله راهکارهای این مهم است.

مدیر منابع آب کاشان همچنین تهیه نقشه حریم و بستر رودخانه های مهم سوک چم، حیدر و گازرگاه را یادآور شد و گفت: برای این طرح ها ۲ میلیارد ریال از محل اعتبارهای شرکت آب منطقه ای اصفهان اختصاص یافت.

وی با اشاره به اجرا و ساخت دیواره رودخانه روستای مرق در سال جاری با هدف مهار سیل افزود: یک میلیارد ریال از محل اعتبارهای استانی نیز برای این طرح هزینه شد.

به گفته جوکاری، ۴۳۰ حلقه چاه آب عمیق با مصرف کشاورزی، ۹۲ حلقه چاه آب آشامیدنی شهری و ۴۸ حلقه آب آشامیدنی روستایی در شهرستان کاشان وجود دارد.

کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۵ هزار نفر در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.