خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, ۱۳ تیر , ۱۳۹۷ساعت : ۱۶:۰۷کد مطلب: 9375

۹ اثر تاریخی نوش‌آباد برای ثبت در فهرست آثار ملی معرفی شد

مدیرکل میراث فرهنگی استان از آماده‌سازی پرونده‌های ثبتی ۹ میراث ناملموس و ملموس شهر تاریخی نوش‌آباد برای ثبت ملی این…

مدیرکل میراث فرهنگی استان از آماده‌سازی پرونده‌های ثبتی ۹ میراث ناملموس و ملموس شهر تاریخی نوش‌آباد برای ثبت ملی این آثار خبر داد.

به گزارش ایسنا «فریدون الهیاری» مدیرکل میراث فرهنگی در حاشیه نشست شورای ثبت ملی آثار تاریخی استان اصفهان با اعلام این مطلب اظهار کرد: از مجموع آثار ارائه‌شده در این نشست پرونده ۸ اثر ملموس و همچنین یک رویداد فرهنگی ناملموس در شهر تاریخی نوش‌آباد مطرح و پس از بررسی جهت ارسال به شورای ثبت ملی آثار تاریخی کشور به تصویب اعضاء رسید.

وی گفت: در این نشست پرونده برج تاریخی “جلوخان” در بافت تاریخی شهر، که تنها اثر باقی‌مانده از برج و باروی تاریخی نوش‌آباد است، برج تاریخی «غیاث‌آباد» که دارای کاربری مسکونی ویژه کشاورزان این دشت بوده و دارای معماری منحصر به فردی است،‌پرونده‌های «ساباط بین‌راهی اقبالیه» واقع در منطقه صنعتی نوش‌آباد که در دوران صفوی و قاجار دارای کاربری اقامتی بین‌راهی موقت بوده، مسجد تاریخی امام حسن مجتبی (ع) و همچنین وضوخانه و آب‌انبار مسجد جامع که جدیدا طی حفاری‌های باستان‌شناسان از زیر خاک در آمده و مرمت گردیده مطرح و پس از تصویب مقرر گردید پرونده وضوخانه و آب انبار مسجد جامع نوش‌آباد به پرونده این مسجد جهت ثبت ملی مسجد جامع الحاق شود.

الهیاری با اشاره به وجود مسجدی تاریخی با سبک مسجد روستائی در دل بافت تاریخی نوش‌آباد بیان داشت: در این نشست پرونده مسجد «سید حسین» مربوط به دوره صفوی که یکی از زیباترین مساجد تاریخی است به‌همراه بقعه تاریخی «رقیه خاتون» و برج کشاورزی عشق‌آباد واقع در مسیر کاشان به سمت نوش‌آباد نیز مطرح و به تصویب رسید.

مدیر کل میراث فرهنگی استان به تصویب یک پرونده در رابطه با میراث ناملموس شهر تاریخی نوش‌آباد نیز اشاره کرد و گفت: در این نشست پرونده آئین «جریته‌شوئی» مربوط به آئین محرم نیز مطرح و به تصویب رسید.

جریته‌شویی عکس از کانال نوش‌آبادی‌ها

بر اساس این آئین در شب تاسوعا بانوان نوش‌آبادی علمی را که از قبل آماده شده با پارچه‌هائی آذین‌بندی نموده و سپس این علم به همراه هیئت بانوان محله به محله و خانه به خانه گردش داده شده و مردم محل، نذورات خود را اهدا می‌کنند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.