خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۱۴ بهمن , ۱۳۹۹ساعت : 22:08کد مطلب: 20627

محققان دانشگاه کاشان موفق به حل مشکل تعویض باتری‌های قلب شدند

نتایج حاصل از رساله دکترای «سارا عظیمی» دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه کاشان به راهنمایی «محمدمهدی ابوالحسنی» عضو هیئت علمی دانشگاه…

نتایج حاصل از رساله دکترای «سارا عظیمی» دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه کاشان به راهنمایی «محمدمهدی ابوالحسنی» عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان در مجله Nano Energy با ضریب تاثیر ۱۶/۶ به چاپ رسید.

ضربان‌سازهای قلب دستگاه‌­هایی هستند که با انتقال سیگنال‌­های الکتریکی به درمان نارسایی قلب کمک می‌کنند. اما متاسفانه طول عمر باتری ضربان‌سازها بین ۵ تا ۱۰ سال است و جایگزینی باتری نیاز به عمل دوباره قلب دارد.

عمل دوباره قلب هزینه‌­های بالایی را به بیمار تحمیل می‌کند و برای بیماران کهن‌سال بسیار خطرناک است.

بنابراین حذف باتری از این دستگاه‌­ها و دسترسی به منبع انرژی الکتریکی دائمی مشکلات زیادی از بیماران قلبی مرتفع می‌کند.

به‌تازگی «محمد مهدی ابوالحسنی» عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان و محقق موسسه تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان و «سارا عظیمی» دانشجوی دکترای مهندسی شیمی دانشگاه کاشان با همکاری دکتر اللهیار گلابچی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان موفق شدند با توسعه نانوژنراتور پیزوالکتریک انرژی مکانیکی حرکات قلب را به انرژی الکتریکی مورد نیاز ضربان‌ساز قلب تبدیل کنند.

این گروه موفق شدند با ذخیره‌نمودن انرژی الکتریکی تولید شده از حرکات قلب سگ به ­عنوان حیوان مدل خازن­ ضربان‌ساز قلب را بدون باتری روشن نمایند.

یافته‌­های حاصل از این تحقیق برای طراحی ضربان‌ساز قلب بدون باتری مفید خواهد بود و نیاز به جراحی‌های مکرر برای جایگزینی باتری از میان برداشته خواهد شد.

نتایج این تحقیق در مجله‌ Nano Energy با ضریب تأثیر ۱۶/۶ منتشر شده ­است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.