خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, ۲۲ دی , ۱۳۹۷ساعت : 16:10کد مطلب: 13231

مخروبه‌های کاشان برای پیشگیری از «سالک» تخریب می‌شوند

عضو شورای شهر کاشان از تصویب تخریب اماکن مخروبه کاشان در راستای مقابله با بیماری سالک در شورای شهر این…

عضو شورای شهر کاشان از تصویب تخریب اماکن مخروبه کاشان در راستای مقابله با بیماری سالک در شورای شهر این شهرستان خبر داد.

دکتر علیرضا مفرح در گفت‌و‌گو با مهر، با بیان این‌که یکی از دغدغه‌ها در منطقه کاشان بیماری سالک است، اظهار داشت: بیماری سالک بین انسان و جوندگان وحشی مخصوصا موش صحرایی مشترک بوده و افزایش جمعیت آن‌ها نیز به دلیل ایجاد جنگل‌های مصنوعی در کویر و اطراف شهرستان کاشان است.

وی ضمن اشاره به مهاجرت موش‌های صحرایی از بادرود، اردستان و آقاعلی‌عباس به جنگل‌های مصنوعی اطراف کاشان و کویر آران و بیدگل افزود: مهاجرت این موش‌ها افزایش بیماری سالک در منطقه را به دنبال داشته است و راه انتقال این بیماری نیز از طریق پشه خاکی بوده که قدرت پروازی حدود ۳۰ الی ۵۰ سانتی‌متر دارد.

 سالک بومی منطقه کاشان است
عضو شورای شهر کاشان با بیان این‌که یماری سالک بومی منطقه کاشان است، ابراز داشت: بیماری سالک بیماری خطرناکی نیست اما عوارض آن به‌دلیل بروز عفونت برای کودکان و برخی از افراد مخصوصا افرادی که ضعف دستگاه ایمنی دارند، خطرآفرین است.

وی با بیان اینکه سالک روستایی یا مرطوب در منطقه کاشان شایع است، گفت: برای این‌که بتوانیم از بیماری پیشگیری کنیم راه‌کارهای مختلفی ارائه شده که از جمله آن‌ها از بین بردن موش‌های صحرایی با روش لانه‌کوبی است و دولت همه ساله اعتباراتی را به این موضوع تخصیص می‌دهد اما این روش نمی‌تواند کاملا وسیع انجام شود.

مفرح لانه‌کوبی نادرست را موجب مهاجرت موش‌ها به داخل کارخانه‌های اطراف شهر دانست و افزود: راه دوم مقابله با پشه خاکی با سم‌پاشی اماکن مخروبه است و با اعتبارات محدود دولت این کار در بهترین فصل انجام می‌شود که اگر در موعد مقرر سم‌پاشی صورت نپذیرد تاثیر خود را ندارد.

وی با بیان این‌که طول درمان بیماری سالک بلند مدت است، ابراز داشت: از زمانی که پشه نیش می‌زند تا بهبودی کامل ۹ الی ۱۰ ماه طول می‌کشد و درمان آن نیز با تزریق آمپول‌های مخصوص انجام می‌شود.

عضو شورای شهر ضمن اشاره به برگزاری جلسات مشترک بین کاشان و آران و بیدگل به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: متاسفانه میزان اعتبار مقابله با بیماری سالک افزایش نداشته است و با پیگیری‌های صورت گرفته مسئولان قول دادند تا اعتباراتی به این موضوع اختصاص دهند.

وی از فنس‌کشی چاله زباله کاشان به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری سالک خبر داد و افزود: تخریب اماکن مخروبه شهر به منظور پیشگیری از این بیماری به تصویب شورای شهر رسیده و شهرداری کاشان نیز پیگیر این موضوع است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.